Renesančný kaštieľ v Necpaloch

Selected for Google Maps and Google Earth

Po Franklinovskom kaštieli je druhý najstarší, zo štyroch kaštieľov v Necpaloch. Má staroveké jadro z roku 1673. Charakteristické sú dve veže na jeho južnom priečelí. Vchod sa nachádza na bočnej strane, čo je pomerne netypické. Nad portálom je chronostikon s nápisom Erexit Ope Dei CharaPoserit A.I.D.N. AD 1673 Iuly 10. Podľa tohto sa dá predpokladať, že kaštieľ bol dokončený v roku 1673. Monogram A.I.D.N. je s najväcšou pravdepodobnosťou A(ndrej) I(usth) D(e) N(eczpal). Nad vchodom sa nachádza arkier s renesančnou štítkovou atikou. V interiéri sa zachovali renesančné portály a klenby.

 

Kaštiel je známy ako Justhovský. Od 19. storočia patril rodine Franklinovcov. Posledných približne 100 rokov je neobývaný a na konci druhej tretiny 20. storočia bol používaný ako sklad obilia. Po roku 1989 bol vrátený pôvodným majiteľom. V 90. rokoch bola opravená strecha. Kaštieľ je národná kultúrna pamiatka. Dnes je opustený a v havarijnom stave.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (5)

psyloo on April 17, 2014

fajn detail, len skoda ze tie vsetky kastieli v Necpaloch tak chatraju....

< JOKO > on April 21, 2014

Pekný záber!!!!!!!!!!!!!

L I K E 2

Pozdravujem,joko

Miro Majerčík on June 26, 2014

Toto je jeden z mnohych, ktory je velmi pekny a zasluzil by si dostojnu rekonstrukciu. Najma to prevedenie strechy je velmi pekne!!!
like
Ahoj, Miro

TibX on October 8, 2014

ahoj, no 3 zo 4 :), diky za nahliadnutie

Zdenulik J on January 19, 2015

Veľmi pekný, môj obľúbený. Like

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

  • Uploaded on April 15, 2014
  • © All Rights Reserved
    by TibX

Groups