Po sianokosach

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (55)

Magda Więckowska on August 10, 2009

Naumieć się robić HDRy to moje pragnienie. Póki co korzystam z dobodziejstw PSa ;)

Ireneusz Imiolek on August 16, 2009

Magda, jeśli chodzi o HDR'y to nie jest to wcale takie trudne, może mi to nie do końca wychodzi bo trzeba mieć troszkę talentu fotograficznego, ale Tobie go nie brakuje. Do zrobienia podstawowego HDRa wystarczy jedno zdjęcie RAW (chociaż lepiej jeśli możesz masz 3), co prawda nie umiem rozpracować jak się to robi w PS (no może wiem jak, ale z rezultatami kiepsko) natomiast używając PS do "wywołania" zdjęć z RAWa i programu Photomatix do HDR jest to wyjątkowo łatwe, a rezultaty są całkiem przyjemne dla oka. Jeśli chcesz możesz coś poszukać na temat tego programu, lub daj znać to spróbuje Ci przekazać wszystko co udało mi się zrozumieć na ten temat. Pozdrawiam.

AndrzejB on August 16, 2009

Tu masz racje Kami, Adobe przekombinowało i ja też mam problem z uzyskaniem "przyzwoitych" rezultatów. Czytam na ten temat od dawna, ale dopiero od kilku tygodni próbuję zrobić coś sensownego.

Photomatix jest relatywnie prosty jak parasol, a reszta to doświadczenie jak zresztą ze wszystkim, należy próbować, niezależnie od rezultatów. W końcu wyjdzie … :)

Bar.

Magda Więckowska on August 16, 2009

Wszystko ładnie Panowie, tylko, że ja nie robię zdjęć lustrzanką czy innym aparatem, który może zapisywać zdjęcia w RAWach :) To zdjęcie zostało zrobione wysłużonym już Canonem S2, niedawno zakupiłam Nikona P90 i jeszcze do końca nie rozpracowałam jego funkcji :D

AndrzejB on August 16, 2009

Niekoniecznie … :)

 1. Aparat nie ma znaczenia dopuki masz możliwość ręcznego ustawienia parametrów. Ja nie często rbię RAW, jesten za leniwy…

 2. Dobrze jest jeśli możesz ustawić na robienie serii zdjęć (3-5 klatek) za jednym pociągnięciem cyngla… i z (Bracketing), czyli że aparat n.p. robiąc trzy zdjęcia, robi normalne jak wynika z pomiaru światła lub jak ustawisz parametry i jedno prześwietlone, jedno niedoświetlone.

Jeśli nie masz tej możliwości to musisz zmieniać parametry pomiędzy zdjęciami na piechotę a wtedy wskazane jest użyć statyw.

W sytuacjach ekstremalnych pod względem oświetleniowym, gdzie jest bardzo duża różnica pomiędzy najaśniejszą i najciemniejszą partią obrazu, dobrze jest zrobić 5 klatek a nawet 10. N.p. środek słonecznego dnia z głębokimi cieniami.

To jest "link" na Wiki w wersji polskiej, niestety bardzo zubożone w stosunku do wersji angielskiej. Hasło HDR (High dynamic range), nie jestem pewny ale można to określi po polsku: wysoka/duża dynamika … :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging

–KamiPhoto– przepraszam źe się wtrącam … :)

Bar.

Ireneusz Imiolek on August 17, 2009

AndrzejB nie ma problemu, tym bardziej, że Ty masz większe z tym doświadczenie, bo ja to tak jakoś za długo się nie bawiłem HDRami sam chętnie poczytam :) Też mi się przyda... Magda co do Twojego aparatu z tego co widze, RAWów nie możesz robić, ale tak jak AndrzejB napisał z jpg też można, a jeśli chodzi o ustawienia serii zdjęć z różnym naświetleniem, to Twoim aparatem możesz zrobić 3. Poszukaj w instrukcji, nie wiem jak by się to po polsku nazywało, po angielsku: Exposure Bracketing.

Magda Więckowska on August 17, 2009

No to jako lekturę na podróż do pracy biorę dziś instrukcję :))) Dzięki za pomoc KamiPhoto i AndrzejB.

Magda Więckowska on November 19, 2009

Czy to jakieś punkty konkursowe czy też Twoja forma wyrażania wrażeń spowodowanych widokiem zdjęcia? :)

Magda Więckowska on November 19, 2009

a jaka jest skala? :)

Magda Więckowska on November 20, 2009

O kurka, senkju w takim razie :D

Magda Więckowska on April 18, 2010

Szalenie mi miło Cieja0

Tarek Nouari on July 26, 2010

A superb view

Magda Więckowska on July 27, 2010

Tarek Nouari it was nice view and nice evening :) Thank you. Greetings! Magda.

Andre S (pilago) on February 12, 2011

To nalezy do moich ulubionych juz od bardzo dawna!

Magda Więckowska on February 13, 2011

Cieszy mnie to niezmiernie :))))))))))

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on June 22, 2008
 • © All Rights Reserved
  by Magda Więckowska
  • Camera: Canon PowerShot S2 IS
  • Taken on 2008/06/20 18:56:20
  • Exposure: 0.025s (1/40)
  • Focal Length: 18.20mm
  • F/Stop: f/8.000
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups