Malnia - Bizon

Selected for Google Maps and Google Earth

ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA , BIZON

Odra żeglowna nie będzie Bruksela nie włączyła Odry do transeuropejskiej sieci transportowej. Znalazły się w niej Dunaj, Łaba, Ren i wiele innych rzek. W rozbudowę tej sieci w najbliższych latach będą inwestowane grube miliony euro.

Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie). Rzeka ma długość 854,3 km , z czego 742 km w Polsce. Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km² z tego 106 056 km² w Polsce. Wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich, na wysokości 634 m n.p.m.; uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police. Największymi miastami nad Odrą są: Ostrawa w Czechach oraz Opole, Wrocław i Szczecin w Polsce.

Przebieg

Odra swoje źródło ma na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Fidlův kopec w Górach Odrzańskich na wysokości 634 m n.p.m. Płynie przez Bramę Morawską, poniżej przez Śląsk. W górnym biegu pomiędzy Boguminem a ujściem Olzy na krótkim odcinku jest rzeką graniczną między Polską a Czechami, a w dolnym – od ujścia Nysy Łużyckiej (w km 542,4) stanowi granicę między Polską i Niemcami przez 161,7 km długości swojego biegu .Powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, na 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty – Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) oraz płynącą przez centralne dzielnice Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią. W okolicy Szczecina, na Międzyodrzu, płynie już kilkoma korytami, z których główne to (oprócz Odry Wschodniej i Zachodniej) Duńczyca, Parnica i Święta. Odcinek rzeki w Policach utworzony przez połączenie Odry Zachodniej i wód wypływających z jeziora Dąbie poprzez Iński Nurt, Babinę aż do ujścia do Roztoki Odrzańskiej nosi nazwę Domiąży. Północna część Odry Zachodniej, począwszy od północnego mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie, należy do akwenu polskich morskich wód wewnętrznych. Średni spadek rzeki w jej górnym biegu wynosi 7,2‰, poniżej Bramy Morawskiej spadek zmniejsza się do 0,33‰, a średni spadek na całej długości wynosi 0,74‰

Lista miast leżących nad Odrą:

Ostrawa (Czechy)

Bogumin (Czechy)

Racibórz

Kędzierzyn-Koźle

Zdzieszowice

Krapkowice

Opole

Brzeg

Oława

Jelcz-Laskowice

Wrocław

Brzeg Dolny

Malczyce

Ścinawa

Głogów

Bytom Odrzański

Nowa Sól

Krosno Odrzańskie

Eisenhüttenstadt (Niemcy)

Słubice

Frankfurt nad Odrą (Niemcy)

Kostrzyn nad Odrą / Küstriner Vorland

Schwedt (Niemcy)

Gartz (Oder) (Niemcy)

Gryfino

Szczecin

Police -----------------------------------------------------------------

W XX wieku szwedzka ruda żelaza stanowiła niezwykle ważny składnik przewozowy bałtyckich armatorów. Powstała w 1951 roku Polska Żegluga Morska rozpoczynała swoją działalność od eksportu polskiego węgla oraz - właśnie - od importu szwedzkiej rudy żelaza. W początkowej fazie funcjonowania armatora oba surowce miały ponad 80 proc. udział w całkowitych przewozach firmy. W latach 80. i 90. ub. wieku wydobycie szwedzkiej rudy stało się jednak nieopłacalne, a wiele kopalń zostało zamkniętych. Ruda żelaza była tanim surowcem na całym świecie. Z sytuacją taką mieliśmy do czynienia aż do 2004 roku, kiedy to swój boom inwestycyjny, przygotowując się do olimpiady, zaczęły przeżywać Chiny. Od tego momentu znaczenie rudy w skali globalnej poważnie wzrosło, podobniejak jej cena.

W Europie tylko Szwecja posiada znaczące złoża rudy żelaza

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (63)

Stanislaw L on October 8, 2014

o tym rejsie chyba Ci mówiłem, szkoda ze nie wiedziałem wcześniej, była by fotka

m@rtin66 on October 8, 2014

mam świeży Tygodnik Krapkowicki

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on November 27, 2008
 • © All Rights Reserved
  by m@rtin66
  • Camera: EASTMAN KODAK COMPANY KODAK DX6490 ZOOM DIGITAL CAMERA
  • Taken on 2008/09/01 18:33:05
  • Exposure: 0.008s (1/125)
  • Focal Length: 8.50mm
  • F/Stop: f/3.200
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups