Atatürk Çay ve Bahçe kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde kivi geliştirme fideleri. Rize

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (4)

Erol Asrak on January 20, 2009

brokoli göremedim yoksa kivimi saygılar erol

Yılmaz Güner on November 21, 2012

Yorumcu arkadaşların yerinde uyarısı üzerine hatalı bitki adı düzeltilmiştir. Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşan brokoli ile kivi bitkisi dil sürçmesi olarak karıştırılmış ve yapılan hatanın farkına da varılmamıştı.

İş bu açıklama Yımaz beyin onayı ile eklenmiştir, kendisinin sağlık durumu aktif kominikasyona maalesef kalıcı olarak el vermemektedir. Yinede fotoğraflarını ve gelen yorumları bazen gözleri yaşararak özellikle izlemektedir. Hepinize saygılar.

Yılmaz Güner on November 21, 2012

KİVİ hakkında ek bilgi

Rıze yöremizde çay ürününe alternatif olarak yetiştiriciliğine başlanan Kivi meyvesi ekolojik değerlerin olumlu olması yüzünden yöre insanı için ikinci ürün olma yolunda ilerlemektedir. Asma şeklindeki kivi bitkisi asma şeklinde sarılarak yükselebilmektedir. Kivi asmalarının gövdesi kendi ağırlıklarını taşıyamadıkları için direk ve tellerle desteklenerek yetiştirilirler. Bitkinin verdiği sürgünler kolay kırılabildiği için, rüzgar gibi faktörlerden korumak gerekmektedir. Budamanın düzenli olarak yapılması ürünün verimi açısından büyük önem taşımaktadır. Kivi asmaları Mart sonu- Nisan başında uyanır. Mayıs’ın sonu- Haziranın ilk haftasında çiçek açarlar. Hasat Ekim’in ikinci, Kasım’ın birinci yarısında yapılır. Aralık ortasında yaprak dökerler. Kivi bahçesinde fidanlar iklim ve toprağa bağlı olarak değişik aralıklı ve mesafelerle dikilebilir. Kış soğuklarının derin olmadığı yöremizde sonbahar dikimi yapılabilir. Aksi halde ilkbahar dikimi yapılmalıdır. Dikimde çukurlar derin açılmalıdır. Dikim de tercihen 2 yaşlı fidanlar kullanılmalıdır. Asmalar, büyük yapraklı olduğundan su isteği fazladır. Yöremiz iklim koşulunda sulama ihtiyacı olmamakla beraber Haziran-Eylül arasında yağışların az olması durumunda sulama gerekebilir. Ürün, bir yaşındaki sürgünlerden alındığından budama çok önemlidir.

Yöremizde Kivi yetiştiriciliği çaya alternatif ürün arayışı içinde olan yöremiz insanları tarafından önem verilerek ele alınmaktadır. Hemen hemen her aile arazisinde kivi bahçesi oluşturmakta, bazı üreticilerde kivi fidanı yetiştirerek bahçe kurmak isteyenlere destek olurken kendilerine de bir gelir kaynağı yaratmaktadırlar.

Volkan Yuksel on January 3, 2013

Yilmaz Bey, umarim en yakin zamanda sagliginiz tekrar duzelir. Florida'dan mutlu bir yeni yil dileklerimle bol selam ve sevgiler. Volkan

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

WorldTurkeyRize

Photo taken in Hayrat Mh., Ziraat Sokak, 53100 Rize/Rize, Turkey

Photo details

 • Uploaded on December 15, 2008
 • © All Rights Reserved
  by Yılmaz Güner
  • Camera: SONY DSC-V1
  • Taken on 2008/08/13 15:06:35
  • Exposure: 0.013s (1/80)
  • Focal Length: 7.00mm
  • F/Stop: f/4.000
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups