Göreme

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (17)

M.Salih ÖZBUDAK on January 14, 2010

Çok güzel

Fatma Özdemir on January 14, 2010

Salih Abi burası harika bir yer. Eşi bulunmaz bir zenginlik ve güzellik. Hala rüzgar toprağı şekillendirmeye devam ediyor. Bazı yerler var sanki bir ressamın elinden çıkmış gibi, hayran kaldım. 300 den fazla vadi olduğu söyleniyor ve oluşumlarda devam ediyor.

Admin Kazemi آدمین … on January 14, 2010

we have the same thing in iran too"kandovan "

thank you for sharing

Fatma Özdemir on January 14, 2010

I hope I can see " kandovan" in the future. Thanks a lot. Regards Fatma

Fatma Özdemir on January 14, 2010

PERİ BACALARININ OLUŞUMU Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu Erciyes, Hasan, Melendiz ve Göllüdağı ile daha birçok küçük volkanik dağların, patlamaları ile başlamıştır. Bölgeye yayılan lavlar, göller, akarsular üzerinde 100-150 metreyi bulan değişik sertlikte tüf tabakasından oluşan yüksek bir plato meydana getirmişlerdir. Zamanla erozyonun etkisiyle inanılmaz derecede aşınması sonucu bugünkü vadiler ortaya çıkmış, peri bacası adı verilen üzerinde daha sert ve geniş bir kaya tabakasının bulunduğu konik ve mantar şekilleri oluşmuştur. Dünyanın birkaç bölgesinde de görülen Peri Bacaları, hiçbir yerde Kapadokya'da olduğu kadar yoğun bir şekilde bulunmamaktadır bu yüzden dünyanın 7 harikasıdan biri olarak bilinir.

Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgârın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla 'Peribacası' adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuş, alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemelerin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır. Daha çok Nevşehir-Avanos-Ürgüp civarında bulunan şapkalı peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloğu bulunmaktadır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır.

Bu peribacasının oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak, peribacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır. Kapadokya Bölgesi'nde erozyonun oluşturduğu peribacası tipleri; şapkalı, konili, mantar biçimli, sütunlu ve sivri kayalardır. Peribacaları en yoğun şekilde Avanos, Ürgüp, Uçhisar üçgeni arasında kalan vadilerde, Ürgüp Şahinefendi arasındaki bölgede Nevşehir Çat kasabası civarında, Kayseri Soğanlı vadisinde ve Aksaray Selime köyü civarında bulunmaktadır.

Peribacalarının dışında vadi yamaçlarında yağmur sularının oluşturduğu ilginç kıvrımlar bölgeye ayrı bir özellik katmaktadır. Bazı yamaçlarda görülen renk armonisi lav tabakalarının ısı farkından dolayıdır. Bu oluşumlar Uçhisar, Çavuşin, Güllüdere, Göreme, Meskendir, Ortahisar Kızılçukur ve Pancarlı vadilerinde gözlenir. Tabiatın bu cömertliğinden yararlanan insanoğlu ise, oyulmaya çok elverişli olan bu kalın kaya kütlesini oyarak, günün şartlarına göre evler, manastırlar, kiliseler ve yeraltı sığınakları yapmışlardır. Kapadokya'nın jeolojik yapısının verdiği bu avantajla manastır ve kilise sayısı binlerle ifade edilen sayıya ulaşmıştır.

Fatma Özdemir on January 14, 2010

Of the geological formations of Cappadocia CHIMNEY FORMATION PERİ Erciyes, Hasan, and many small volcanic Göllüdağ Melendiz and mountains, with the explosions started. Region emitted lava flows, lakes, rivers on 100-150meters in the tuff layers consisting of finding different hardness bring a high plateau have. Over time the effects of erosion as a result of the incredibly worn valleys appeared today, called "fairy chimneys" on the harder ve is located a large rock layers were formed as conical and mushrooms. Observed in several regions of the world of fairy chimneys, as well as anywhere in Cappadocia is not available in an intensive, so the 7 wonders of the worldOne is known as dan. valley slopes in the wind and the flood waters, the structure eroded tuff composed of 'Peribacası' called interesting formations have emerged. Flood waters on its way through steep bulmasAnd hard rock to crack and rupture caused, are located in the lower part of the materials more easily worn with a deep slope of the vote has fallen, so that the top of the cone-shaped hat with a corrosion-protectedbodies have emerged. More in the vicinity of Urgup Nevşehir-Avanos-capped fairy chimneys and conical body, a rock block is located in the top part. Body tuff, formed from tüffit rocks and ash from the volcano; hatAs part of the hard rock is composed of lahar and ignimbrite. So hats that make up the rock type, the body is more durable than the communities that make up the rock. This is the initial conditions for the formation of peribacasının. The rock hatsDepending on the resistance, fairy chimneys are long or short-lived. Formed by erosion in the Cappadocia region peribacası types; hat, cone, mushroom-shaped, are the columns and pointed rocks. Peribacaları most intensive Avanos,Urgup, Uchisar in the valleys between the triangle, the area between Nevsehir Urgup Şahinefendi roof around town, Kayseri and Aksaray Soğanlı valley is situated in the vicinity of the village Selime. Peribacalarının outside the valleyslopes formed by rain water feature adds an interesting twist on a separate zone. Some of the color harmony is seen in the slope of the lava layer is due to temperature difference. Such formations Uchisar, Çavuşin, Güllüdere, seeeme, Housing, Ortahisar Kızılçukur and valleys are observed with beets. Taking advantage of the generosity of nature in human beings, to be voted the most favorable ratings, this thick mass of rock, the day according to the terms of the houses, monasteries, churchesand underground shelters have done it. Cappadocia's geological structure with this advantage given the number of monasteries and churches were expressed by thousands the number reached.

Fatma Özdemir on January 15, 2010

Thanks a lot IRA.

İsmail Taşoğlu (yemt… on January 16, 2010

Merhaba Fatma,

Muhteşem resimlerle harika seri çalışması yanı sıra harika açıklama yapmışsın.. Sizi kutlarım,

Selamlar, İsmail

Fatma Özdemir on January 17, 2010

Merhaba İsmail Abi,

Bu topraklar gerçekten farklı bir güzellik ve zenginlik. 

Çok teşekkür ederim. Selamlar. Fatma
Å MR M-Meryem on January 18, 2010

Very nice photo, I really want to go there next time in summer, Greetings from **Meryem. Norvec selamlar

Fatma Özdemir on January 18, 2010

Merhaba Meryem,

Beğenmenize çok sevindim. İlkbaharda gitmenizi tavsiye ederim gezmeniz daha rahat olur. Göreme açık hava müzesini, Derinkuyu yeraltı şehrini ve ıhlara vadisini de mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Ankara dan selamlar. Fatma

Alexander Nikolov on February 2, 2010

Very beautiful Place!

Greetings from Bulgaria!

Fatma Özdemir on February 2, 2010

Thanks Alex. Regards from Ankara. Fatma

onosimoski bojan i a… on March 19, 2010

beautiful gallery and so interesting place. Tony Macedonia

Egidijus on April 18, 2010

Beautiful landscape!

Fatma Özdemir on April 27, 2010

Thank you very much,

Tony,

E.gis,

Regards. Fatma

zhsv on July 17, 2013

| | | Wonderful view !!!
۰• ۰ Regards from Minsk. zhsv

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on January 13, 2010
 • © All Rights Reserved
  by Fatma Özdemir
  • Camera: Canon PowerShot A580
  • Exposure: 0.003s (1/400)
  • Focal Length: 5.80mm
  • F/Stop: f/2.594
  • ISO Speed: ISO80
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups