Panoramio is closing. Learn how to back up your data.

PC071818 25k year old Neandertal Foot Prints - Gediz Track

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (7)

Volkan Yuksel on January 6, 2007

Picture of the foot prints on my first visit to the area back in 12-7-2003. They are not there any more and it is not known whether if they were saved before road construction equipments gone over them. I have checked with Museum in Manisa on December 2006 and they did not have any record of receiving such foot prints.

Bünyamin Kıvrak on November 5, 2007

Volkan Bey, bunlar çok ilginç. Sizlerle bir keşif gezisi çok zevkli olacak eminim. Sizlerden öğreneceğim çok şey var. Bir fotoğraf paylaşım sitesi bile çok öğretici olabiliyor. Fotoğraf sevgisi, aynı dili konuşmak gibi birşey. Selamlar...

Volkan Yuksel on November 6, 2007

Bunyamin Bey, ilginize cok tesekkurler. Dilerim ilerde bu ayak izlerinin sahibi Neanderthallerin kalintilarini bulmak uzere hep birlikte kesif gezilerine cikma imkanimiz olur :)

Panoramio'yu fotograf paylasim sitesinden cok fotograf gibi cok degerli gorsel bir dokumantasyon araciyla, yasadigimiz cevre hakkinda bilgi ve deneyimleri paylasma sitesi olarak goruyorum.

Ayrica sizin de takdir edeceginiz uzere fotografcilik o kadar degerli bir ugras ki, hem bireysel ve toplumsal olarak gelismeye hem de dogru yonde Dunya gorusune sahip olabilmeye olanak sagliyor. Fotografciligin bu yonu, Panoramio ve Google Earth'un teknolojisi ile birlestiginde inanilmaz bir guc ortaya cikariyor. Bu gucun hepimizin ortak gelecegini daha iyi seviyelere tasiyacagina inancim sonsuz.

Selam ve sevgiler, Volkan

Volkan Yuksel on November 9, 2007

Bu ayak izlerinin sanildiginin aksine sadece 12bin yil yasinda oldugu ifade ediliyor. Bu durumda nesilleri 25-30 bin yil once tukendigi dusunulen Neandertal izleri olmasi ihtimali oldukca dusuk :(

Asagida bu ayak izleri hakkinda en son bilimsel degerlendirmelerin yapildigi yazidan alinti;

Öğr. Gör. Serdar Vardar, Öğr. Gör. Ergün Sarıöz'e cok tesekkurler.

Kaynak: Ekoloji Magazin http://www.ekolojimagazin.com/?s=magazin&id=55

Yazar : Öğr. Gör. Serdar Vardar, Öğr. Gör. Ergün Sarıöz Sayı : 10. Sayı (Nisan - Haziran 2006)

Konu : Coğrafya

...

"Demirköprü baraj gölünün batı kıyısındaki Çakallar volkanik alanı,bir volkanizmanın çeşitli evrelerini ve bunlarla ilgili şekilleri nispeten dar bir alanda bir model gibi sergilemesi yanı sıra, burada bulunan ayak izleriyle de dünyada çok nadir bir özellik ve değer taşımaktadır. Bu izler volkanizmanın ilk evresinde hafif patlamalarla çevreye savrulan ince küller üzerinde yürüyen insanlar ve hayvanlar tarafından bırakılmıştır. Çakallar çevresindeki ayak izleri ile ilgili ilk bilimsel araştırma F. Ozansoy başkanlığındaki M.T.A. ekibi tarafından 1969 yılında yapılmıştır. Ozansoy, Gediz vadisindeki akarsu şekillerine, bunların volkanik çakıl içeriğine bakarak hem Çakallar volkanizmasını hem de ayak izlerini tarihlendirmiştir. Volkanik arazi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ve tarihlemeler veren diğer bir araştırmacı ise Sırrı Erinç’tir. Prof. Dr. Ilhan Kayan bölgede yaptığı tespitlere dayanarak, oluşum ve şekil birimlerine bakıldığında Erinç’in volkanizmayla ilgili yorumlarının daha anlamlı olduğunu ifade etmiştir. Arazide gözlenen en önemli işaretlerden biri Holosen yaşlı alüvyonların üzerini kaplayan ve gelişen volkanizmanın varlığıdır. Böylece, izlerin 250.000 yıl gibi çok eski olmadığı ve en fazla 12.000 yıl önceye ait olabilecekleri ifade edilebilir. Buna karşın Kula-Çakallar çevresindeki volkanizmanın en genci olan Çakallar çevresindeki faaliyetlerin günümüzden 2000 yıl öncesine kadar devam ettiği anlaşılmaktadır. Bu izler kolay ulaşılabilen bir yerde olmaları nedeniyle ilgili ilgisiz pek çok kişi tarafından çıkarılmak istenmiş ve parçalanarak ziyan olmuştur. Hatta bazı izlerin yurt dışına götürüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle, iki yüz kadar iz korunmak amacı ile M.T.A. Müzesine taşınmıştır.

Çakallar çevresindeki volkanik cüruflar çimento, briket, kiremit yapımında kullanılmaya, izolasyon malzemesi ve yol kaplaması yapmaya uygun özelliktedir. Demirköprü barajı yapımı sırasında (1954-1960) baraja malzeme getiren kamyonlar boş dönmek yerine Salihli-Turgutlu çevresindeki kiremit fabrikalarına cüruf taşımışlardır. Bunun ekonomik bir getiri olduğunu gören yöre halkından bazı kişiler ruhsat alarak cüruf örtüsünü ocaklar halinde işletmeye başlamışlardır. Daha sonra bu çevrenin doğal sit alanı olarak ilan edilmesiyle ocaklar kapatılmıştır.

Çakallar çevresi, ilginç ve etkileyici bu volkanizma faaliyetlerinin oluşturduğu çok taze yer şekilleri ve farklı safhalarıyla kolayca kavranabileceği bir açık hava müzesi niteliğindedir. Günümüzde büyük ölçüde kaybolmuş olan ayak izlerinin varlığı ile tarih öncesi çağlarda insan-çevre ilişkisini gözlemek için eşsiz bir alandır. Çakallar çevresinin Demirköprü barajı kıyısında güzel manzaralı, rekreasyon alanı olmaya elverişli bir yapıda olması, Izmir’e 130 km, Izmir-Ankara ana yoluna 25 km uzaklıkta bulunması ve antik Sart kentine yakın olması gibi doğal-kültürel çekicilikleri etkin bir tanıtım ile bu yöreyi Turizm’e kazandıracaktır."

haavaheg on June 6, 2008

Dear Volkan, this is very intriguing. Could you please translate some of the text above, for us who are not so fluent in Turkish? I've read a very poor copy of a paper by Ozansoy about 250ky footpritns, but had no idea these were the same. Are they destroyed? That would be a great shame, because I've only found three verified instances of neanderthal or prenenanderthal footprints, this set included. Do you know any published descriptions of them?

Volkan Yuksel on July 7, 2008

Haavaheg, yes these are the same foot prints that paper by Ozansoy was referring. However according to the conclusions of the researchers I mentioned above, the new date is estimated to be around 12ky. Therefore I think, sadly they may not relate to Neanderthal. Also, in the article it is mentioned that about 200 of this footprints were carried to MTA museum in our capital city Ankara. But, there is no mentioning about the particular ones that are in my picture. I have a feeling that they were not saved. But one think is certain that according to my GPS and pictures, the new expanded road is passing over them. You can see more of the relevant pictures from the Turkish website that I posted many pictures from this region and Western Anatolia volcanos. If you'd have time please see all the pictures there.

This is the link to the original publication in the internet. There is link to reach to the e-mails of the authors of this article. May be they already have the English or German translation. I'd be happy to hear about your findings. Best wishes from Chicago, Volkan

Volkan Yuksel on January 14, 2009

One of the latest finding in this area was perhaps made by the prehistoric humanoids once lived here.

Sign in to comment.

Volkan Yuksel
Palm Beach, Florida

Photo details

  • Uploaded on January 6, 2007
  • Attribution-Noncommercial-No Derivative Works
    by Volkan Yuksel

Groups