jezioro Śniardwy

Selected for Google Maps and Google Earth

w miejscowości Nowe Guty

Śniardwy (niem. Spirdingsee) – największe jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: mrągowskim i piskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Jest to jezioro polodowcowe. Lustro wody jest na wysokości 116 m n.p.m. W wielu miejscach płytkie dno jeziora usiane jest głazami narzutowymi, które kryją się tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) stwarzając zagrożenie w żegludze.

System wodny jezior Śniardwy, Kaczerajno, Seksty, Warnołty obejmuje obszar o powierzchni 113,4 km²[2].

Położenie

Głębia jeziora wynosi do 23,4 m. Nad jego brzegami leżą wsie: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo i Łuknajno. Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej.

Jest to jezioro morenowe (moreny dennej), wytopiskowe, z ośmioma wyspami. Największe z nich to: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Wyspa Pajęcza i Kaczor. Z licznych zatok dwie południowe nazywane są jeziorami: Warnołty i Seksty.

Śniardwy są połączone z następującymi jeziorami: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło. Połączone systemem kanałów mazurskich, akwen ten tworzy Wielkie Jeziora Mazurskie.

Śniardwy znajdują się w dwóch powiatach: mrągowskim i piskim. Obszar jeziora należy do gminy Mikołajki (zachodnia część) i gminy Pisz (wschodnia część). Północno-wschodni brzeg jeziora należy do gminy Orzysz, a południowo-zachodni do gminy Ruciane-Nida.

Cały obszar Śniardw znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Ponadto uzupełniającą formę ochrony stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków \"Puszcza Piska\", który także obejmuje cały obszar jeziora. Jakość wód

Jest to jeden z nielicznych zbiorników, który posiada 2 odpływy powierzchniowe: Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem). Pod względem podatności na degradację ekologiczną zanieczyszczeniem przez człowieka, jezioro zakwalifikowane jest do drugiej kategorii (2,29 pkt.). Posiada ono dość korzystne warunki morfometryczno-zlewniowe. Dla zachowania stanu czystości, ważna jest właściwa gospodarka ściekowa w rejonie dopływów (przy maksymalnej redukcji zanieczyszczeń). Jezioro jeszcze nie posiada bezpośrednich zrzutów ścieków. Ocena zbiornika pozostaje czasowo pozytywna pomimo występowania znacznej ilości związków fosforowych przy dnie.[potrzebne źródło] Przyroda

Brzegi jeziora są stosunkowo niskie, zabagnione, oraz porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m[3]. Historia

Na jeziorze występują silne wiatry i przez to jest ono niebezpieczne dla mniej wytrawnych wodniaków. Najtragiczniejszym dniem w dziejach żeglugi na jeziorach Śniardwy oraz Mikołajskim był 21 sierpnia 2007, kiedy to wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Kataklizm trwał tylko 10 min.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (35)

« Previous12Next »
Hoa Le on December 5, 2011

wonderful reflection. Like.

J. Kolman on January 8, 2012

Wonderful sunset! L

kostas papantoniou-V… on January 27, 2012

Mirormiracle!

Biplab Kumar Pal on March 29, 2012

Nice shot anka54, L26, greetings, Biplab.

yarnangu on May 19, 2012

Like.

Cacus Krupka on October 19, 2012

Jesteś chyba najlepszym fotografem jeziora Śniardwy! L.

Bożenka on November 16, 2012

To co maluje nam codziennie natura nie kazdy jest w stanie odnalezc a jeszcze w ten sposob ujac to poprostu trzeba czuc i miec dar do kolyski wlozony. Pani Aniu chyle czolo bo umie pani odnalezc to co inni nie zauwazaja

delfineiras on September 24, 2013

Espectacular atardecer.

Like.

Saludos desde España. Delfín.

Ray1900 on December 5, 2013

Mooie foto Anka. LIKE

Groetjes, Ray.

janamare26 on December 8, 2013

Beautiful photo.L+F.Best wishes,Mirjana

nellatheotokatou on February 19, 2014

super vision!

egliandré on February 19, 2014

Very nice sunset! like

Thanks for your visit ans especially for the Star

Greetings from Switzerland, André

Catherine A on April 26, 2014

beautiful colors. YSL. Best regards, Catherine.

jgiondla on August 25, 2014

Piękne refleksy.LIKE.Jgiondla

Jorge D. on October 8, 2014

Hermosa toma, "LIKE" Saludos

Jorge

« Previous12Next »

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on September 4, 2010
 • © All Rights Reserved
  by Anna “Anka54” Zduńcz…
  • Camera: Panasonic DMC-LS65
  • Taken on 2009/09/16 18:34:25
  • Exposure: 0.004s (1/250)
  • Focal Length: 5.80mm
  • F/Stop: f/2.800
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups