Panoramio is closing. Learn how to back up your data.

Меджибізький замок "Білий лебідь", Medzhybizh Castle, Меджибожский замок

Перші староруські укріплення тут були зведені ще до монгольського нашестя, проте в середині XIII століття вони були зруйновані за наказом монголів так само, як і на усій іншій території Поділля.

У 1240 році, в час коли містом володів князь Галицький Данил Романович, Меджибож захопили і знищили татари, про те фортецю невдовзі відновили. Завершував її відновлення рід Корятовичей, яким ці землі передав Олгерд.

Після того, як литовці в 1362 році відвоювали Поділля у татар, на місці колишніх укріплень був споруджений укріплений замок. У 1540 році гетьман Микола Сенявский реконструює замок. Була створена нова система укріплень, яка і дійшла до наших часів.

Кам'яний замок увійшов до складу Польської Короны за часів Казимира Великого. Як королівський замок в 1366 році його використав Любарт з роду Гедеминовичей. Пізніше володіли ним польські старости або воєначальники, які стерегли межі від набігів татар. Орда здійснювала набіги на подільську пограничну зону до часів, коли в 1507 році татарські загони знищив каштелян львівський Ян Каменецкий. Після цієї події настали часи розквіту Межибожа. Починаючи з 1648 року, декілька років замок знаходився в руках козаків Богдана Хмельницького, сам Хмельницький неодноразово бував у ньому.

Після укладення перемир'я в 1671 році, коли Польща повинна була на 29 років віддати туркам Кам'янець-Подільський і частину земель на лівому березі Дністра, татарська орда хана Менгли II Гірея разом з козаками Дорошенко, влітку 1672 року зайняла Меджибож. Турки, які володіли замком, встигли побудувати на його території мечеть, а також розширили замок і оформили зовнішній вигляд замку в східному стилі. Віденська перемога Ян III Собеский змінила ситуацію на польських межах. Рід Cенявских повернувся в замок, який успадкував в 1684 році. У 1730 році, після смерті останнього з роду Сенявських по чоловічій лінії — Адама-Николи, Меджибіж разом із замком перейшов у володіння князя Августа-Олександра Чарторийського. У 1831 році за те, що Август Чарторийський брав участь у Польському повстанні, Меджибіж, як і інші маєтки, був у нього конфіскований. Замок став осередком військового постою російських вояків. На підтримання ансамблю тоді було витрачено значні кошти. Всі споруди перебудовано в поширеному в той час романтичному стилі, а їхнє архітектурне оздоблення дістало псевдоготичні форми.

Show more
Show less

Photo details

 • Uploaded on September 29, 2010
 • © All Rights Reserved
  by hranom Ievgen
  • Camera: SONY DSC-H50
  • Taken on 2010/09/25 08:07:14
  • Exposure: 0.004s (1/250)
  • Focal Length: 5.20mm
  • F/Stop: f/5.600
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • Flash fired