Tragedia roku 1777

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (7)

Peter Misovic on October 7, 2010

V polovici 18. Storocí sa javila potreba intenzívnejšie využit v baníctve vodnú energiu. Preto sa rozhodlo vybudovat pod dedinou Úhorná umele jazero vo forme údolnej priehrady 0,5 ha. Hrádza vodnej nádrže dokoncená roku 1768 bola vysoká 16 m. Od nádrže sa budoval krytý kanál ( v Smolníku nazývaný gróm ), v ktorom mala tiect voda do banských prevádzok v dlžke 8 536 m. Pri stavbe kanálu sa odohrala táto príhoda : Na úseku kanála pracovala skupina robotníkov, na cele ktorej bol Izidor Linkesch, zdatný muž s hlbokými vráskami na cele. Ked sa priblížili budovatelia kanála pred údolím Beckengrund k velkej skale, nebolo inej, možnosti ako previest odstrel kamena. Izidor Linkesch navrtal diery do skaly a pripravoval sa na odstrel. Avšak náhle zacalo pršat. Nálože traskavín zvlhli , a preto neboli súce na odstrel. Aby sa chlapi usušili od dažda, založili si ohen. Izidor Linkesch doniesol k ohnu nálož traskaviny. Vysvetlil kamarátom, že v mokrom stave nálož nevybuchne, a preto sa musí hriatím vysušit. Spolupracovníci nedôverovali konaniu, a preto sa pomaly strácali od ohna. Niektorí sa skryli v nedalekej štôlni a iní sa stiahli za stromy. Izidor Linkesch pozdvihol nad ohen traskavinu a zacal ju sušit. Ked sa v prvých chvílach nic nestalo, obrátil sa s úsmevom na kamarátov: - vidíte? Nic sa nestalo. Treba mat len odvahu. Vysuším a za – nestacil dopovedat a nastal obrovský výbuch. Izidora Linkescha roznieslo na všetky strany. Zelen stromov ocervenela. Niektoré casti tela ostali visiet na konároch a iné padali bez duše na zem. Hlava sa vzniesla do výšky, spadla a odkotúlala sa medzi stromy. Ked ostalo hrobové ticho, zacali spolupracovníci pomaly vyliezat z úkrytov. Pozreli na stromy a uvideli hrôzostrašný obraz. Na konároch viseli koncatiny, z ktorých kvapkala krv. Onedlho našli medzi stromami doránanú hlavu s otvorenými ocami. S údesom sa pozerali meravé oci, ktoré akoby stále videli a sa spytovali: - Preco? Robotníci pracovali dalej na výstavbe kanála. Na pamiatku svojho druha vykresali do studeného kamena jeho iniciálky a rok tragického úmrtia. Kanál sa dokoncil roku 1777. Dvesto rokov po jeho vybudovaní kanál zaniká. Vody z kanála sa strácajú v mieste tragédie, tak ako sa stratila tragédia z roku 1777. (Rafael Szabó, Záhrada domova)

Tomáš Gregor on October 7, 2010

Zaujímavý príbeh.

Rudolf Pellionis on October 11, 2010

Zaujímavé. Najprv som zväčšoval fotku, bez toho aby som čítal nižšie uvedený zaujímavý komentár. A ten rok som tam našiel :-) Pozdravuje Rudo.

Marek Kleman on March 29, 2011

zaujímavý príbeh * like *

alexgost on April 23, 2013

Петр, спасибо огромное за отличное фото и историю! Это самое лучшее, что нам может дать Google Earth - это не просто скопище безымянных и непонятных фотографий, а прекрасный снимок и увлекательный рассказ. Еще раз спасибо!!!

Peter Misovic on April 23, 2013

Thank you ! I'm glad you figure it interesting.

inamo on October 27, 2013

Veľmi pozoruhodné.Gratulujem

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Peter Misovic
Kosice, Slovakia

Photo details

 • Uploaded on October 7, 2010
 • © All Rights Reserved
  by Peter Misovic
  • Camera: Canon EOS 1000D
  • Exposure: 0.077s (1/13)
  • Focal Length: 18.00mm
  • F/Stop: f/8.000
  • ISO Speed: ISO400
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups