Panoramio is closing. Learn how to back up your data.

Czerwona ściana / Red wall

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (12)

Piotr Tworek on November 17, 2010

Czerwona ściana...,hymn....

ciekawe, pozdrawiam

Bogso on November 18, 2010

„Od nienawiści, idei Marsa, Ty oddzielaj nas”

To ta jesienna ściana, o której wspominałeś... a i znajome miejsce z fajnej perspektywy.

Małgorzata Kasiewicz on November 18, 2010

We Wrocławiu czerwieni się podobnie na Muzeum NarodowyM:)

Hanieh Shakiba on November 18, 2010

great colors and wonderful scenery!

like2 for this beautiful capture!

with my best wishes and warm greetings from beautiful Iran!

Hubert S on November 20, 2010

Piotrze - budynek z tego co wiem przedwojenny, jest takich kilka ścian w Warszawie, na Dolnym śląsku zdecydowanie częstszy widok. Mało kto wie, ze w okresie międzywojennym obsadzano gmachy szkół i innych instytucji publicznych winobluszczem, traktując to, jako...element systemu obronnego. Otóż po I Wojnie Światowej, wszyscy byli święcie przekonani, że następna wojna będzie wojną z powszechnym użyciem środków masowego rażenia, za jaki uważano gazy bojowe. Pojawiła się wówczas (bodajże we Francji) teoria, że winobluszcz posiada znakomite właściwości neutralizujące skutki działania gazów bojowych. Nakazano zatem obsadzanie tą rośliną gmachów, przede wszystkim szkół.

Bogso - dokładnie ta. Natomiast podobają mi się nasadzenia na stacjach metra przy Wolumenie - dławisz i winobluszcz jesienią tworzą żółto-czerwone pasy na ścianach. Niestety mam kiepskie zdjęcia z tego roku.

Małgorzato - Wrocław Wrocławiem, a Książ? ;)

Hanieh Shakiba - thanks for your visit and kind opinion. This plant have red leaves just for a month in a year and I decdided to show it. Best wishes to Iran.

rem49 on November 20, 2010

Znam inną teorię dotyczącą ob sadzania bluszczem i winobluszczem ( znane są w Polsce głównie dwa rodzaje pięcio- i trójklapowy). Bluszcze doskonale osuszają ścinany budynków. Działają jak pompa ssąca. Niemcy doskonale o tym wiedzieli. Natomiast u nas sądzono ,że pnącza są siedliskiem wilgoci.Mieszkam w ponad 100 letnim domu i od kiedy obsadziłem go winobluszczem problem pleśni i wilgoci przestał istnieć.Tej teorii z gazami bojowymi nie znałem. Polacy którzy mieszkają na Zachodzie dopiero teraz doceniają mądrość ich dawnych mieszkańców. W końcu oni gospodarowali tutaj ponad 700 lat. A propos miejsca w którym mieszkam , Niemcy i Polacy twierdzili ,że to Dolny Śląsk a tak naprawdę mieszkam na Łużycach ..Kraina ta należała do Słowian , Czechów , Prus , Austrii i Saksonii , Niemiec i Polski. Do 1945 roku tylko przez 5 lat wchodziła w skład państwa polskiego. Pozdrawiam Edward z Ruszowa. I tak o bluszczu przeszedłem do historii.

rem49 on November 20, 2010

Budynek ten reprezentuje nurt zwany funkcjonalizmem, Najwybitniejszym przykładem tego stylu w Polsce jest gmach Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.

Ali Asghari on November 21, 2010

very nice

like

D. VERDU on November 21, 2010

MUY BONITA FOTO BELLISSIMA TOMA.

GRACIAS POR VISITARME,Hiup.

Y + UN LIKE,,,,,,,,,,,,,,,

SALUTACIONS DESDE GUARDAMAR-ALICANTE (ESPAÑA)...

Hubert S on November 27, 2010

Edwardzie - co do osuszania ścian przez winobluszcz, to z kolei dla mnie nieznana wersja. Natomiast myślę, że roślina nie jest lubiana z innego powodu - z uwagi na swoją ekspansywność z roku na rok przybiera na wadze obciążając tynki. Co więcej cień liści daje schronienie różnym owadom, także pająkom. Budynek istotnie w stylu funkcjonalizmu, jak dla mnie to sztandarowym obiektem dla tego stylu jest Ministerstwo Komunikacji w Warszawie na Chałubińskiego.

Ali Asghari 0911954… - thanks for your like.

D. VERDU - thanks for visiting my gallery again :)

刘红石 on November 28, 2010

美丽的色彩,喜欢.

Hubert S on December 2, 2010

非常感谢您, 刘红石 liuhs.

Sign in to comment.

Photo details

 • Uploaded on November 14, 2010
 • © All Rights Reserved
  by Hubert S
  • Camera: OLYMPUS IMAGING CORP. SP570UZ
  • Taken on 2010/10/05 14:42:12
  • Exposure: 0.005s (1/200)
  • Focal Length: 11.85mm
  • F/Stop: f/5.600
  • ISO Speed: ISO64
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups