پل معروف به آهنی،جلفا ،مزار شهدای وطن

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (3)

reza sam on March 18, 2011

سه شهيد والامقام سال هاست در کنار پل آهني رود ارس خفته اند. شهريور 1320 هنگامي متفقين تصميم به اشغال ايران مي گيرند اين سه مرزبان غيور وظيفه پاسداري از مرزهاي شمالي ايران را بر عهده داشته اند، پس از آن که ارتش روس ها براي ورود به خاک ايران به پل فلزي جلفا-نخجوان که عملاً تنها و بهترين محل عبور از رود پرخروش ارس در اين ناحيه است نزديک مي شوند مقاومت دو روزه اين سه دلاور آغاز مي گردد.

اين مرزبانان غيور و شجاع مرزهاي ايران با اشراف به پل، دو روز تمام لشکر تا بن دندان مسلح روس را زمين گير مي کنند.

روس ها نيز که چاره اي جز عبور از همين پل نداشته اند نمي توانستند با توپخانه سنگين به حمله بپردازند و در نهايت نيز با شهادت «ژاندارم شهيد سرجوخه ملک محمدي»، «شهيد سيد محمد راثي هاشمي» و شهيد عبدالله شهرياري» است که مي توانند وارد خاک ايران شوند.

مقاومت شجاعانه اين سه سرباز خاک ايران چنان تاثيري بر ارتش متجاوز شوروي مي گذارد که پيکر پاک آنان در همان محل مقاومت شان با احترام به خاک سپرده مي شود و امروزه نشانه ديگري از غيرت و شجاعت جوانان ايران است. بر روي سنگ آرامگاه هر سه شهيد نوشته شده است «آرامگاه ژاندارم شهيد، ... که در شهريور ماه 1320 در راه انجام وظيفه در مقابل مهاجمين ايستادگي و به شهادت رسيده است».

RezaRS on August 28, 2011

بسیار حجالب بود فقط یه شسوال برای من پیش اومده دقیقا عین همین متن در خبرگزاری مهر اومده بود . بدون پس و پیش . میخواستم بدونم آیا اونها از شما کپی کردن یا شما از اونها؟

ممنون.

reza sam on August 28, 2011

دقیقا بنده از اونها کپی کردم.شرمنده خودم علم جوشان ندارم.

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

  • Uploaded on December 25, 2010
  • © All Rights Reserved
    by reza sam

Groups