Rzeź Wołyńska - pomnik

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (4)

Nieostatni on May 27, 2011

Pomnik jako całość wkomponowany jest w przestrzeń, składa się z kilku elementów wzajemnie się zazębiających i uzupełniających. Ustawiono je na symbolicznym placu agorze, mitycznej dla nas potomnych krainy geograficznej o nazwie Wołyń, będącej jednym z kresowych województw na terytorium II Rzeczpospolitej. Skrawek warszawskiej ziemi leżący na łagodnym zboczu Skarpy Wiślanej, w rejonie Kępy Potockiej i wąwozu arterii komunikacyjnej - Alei Armii Krajowej, nazwano Skwerem Wołyńskim. Pomnik w obecnej formie powstał w dwóch etapach. W dniu 12 września 1993 roku odsłonięto monument w kształcie miecza dedykowany 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, jej bohaterskim żołnierzom i dowódcom, będącej największym związkiem taktycznym, nielegalnej Armii Krajowej działającej w tym rejonie. Dziesięć lat później 13 lipca 2003 roku odsłonięto pomnik dedykowany ofiarom Rzezi Wołyńskiej. W latach 1943 - 44 zamordowano około 60000 Polaków, szczyt natężenia morderstw miał miejsce w dniu 11.07.43r. Wydarzenia, bohaterowie, cele, miejsce i czas związał uczestników tych historycznych dokonań w jedną całość. Tak więc i pomniki budowane etapami stały się nierozerwalnym tandemem na Skwerze Wołyńskim. Autorem pomników i wszystkich łączących je elementów, jest znany artysta rzeźbiarz Kazimierz Danilewicz, były żołnierz 27 WDP AK. Skwer to plac apelowy wysypany drobnymi otoczakami, chrzęszczącymi pod stopami, namiastka szutrowych dróg, północno - zachodnich powiatów Wołynia, którymi poruszali się bandyci OUN - UPA, a za nimi miejscowi nacjonaliści ukraińscy paląc, grabiąc wsie, kościoły i mordując wszystkich napotkanych Polaków. W centralnym miejscu na bruku z kostki umieszczono duże płyty z czerwonego wołyńskiego granitu, a nich inskrypcje: Biegliśmy lecz śmierć miewała bliżej, gdy szła od współziomków z Wołynia - Wojciech Klejne.

Dziesiątkom tysięcy Polaków z Wołynia których ocalić z rzezi w 1943 roku nie było nam dane, oraz tym którzy opuścili swe rodzinne strony i poszli na poniewierkę uciekając przed terrorem i zagładą z rąk OUN - UPA.

W 60 rocznicę wielkiej tragedii Rodacy, Żołnierze samoobrony i Oddziałów Armii Krajowej 2003 To symboliczny stół – ołtarz – katafalk, tu trwa nieustanny apel poległych, gromadzący tłum przedstawicieli wymordowanych mieszkańców z jedenastu, powiatów przez które przeszła śmierć w dniu największego mordu Polaków dokonanego 11 lipca 1943r. nazwanego Rzezią Wołynia. Ich symbolem są kamienne kolumny z herbami powiatów i różnego kształtu wyrytymi krzyżami. Obrazują świece gromniczne, zwyczajowo wkładane do ręki umierającemu w chwili jego śmierci. Warto tu wpaść, przemierzyć krokami skwer, obejrzeć pozostałe elementy skweru.

Nieostatni

Ewa_K on May 28, 2011

Dziękuję ze wzruszeniem za te fotografię i obszerny komentarz. Muszę odwiedzić to miejsce przy najbliższej bytności w Warszawie. Ta historia dotyczy również mojej rodziny. Z szacunkiem daję like i pozdrawiam. Ewa

Nieostatni on May 29, 2011

Dziękuję Ewo za słowa i zapraszam do odwiedzin. Wzdłuż ściany z ekranem oddzielającym skwer od trasy szybkiego ruchu al. Armii Krajowej umieszczono 19 dużych zapisanych maczkiem płyt z historią, ofiarami, nazwami jednostek AK, miejscowości, powiatów, gdzie dokonano tej koszmarnej rzezi. Niestety z przykrością muszę się przyznać, bardzo pobieżnie poznałem poznałem treść ich przekazu.

Michał Krzysztof Kur… on June 1, 2011

Bardzo ciekawy opis.

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on May 26, 2011
 • © All Rights Reserved
  by Nieostatni
  • Camera: PENTAX Corporation PENTAX K10D
  • Taken on 2011/05/16 12:12:43
  • Exposure: 0.002s (1/500)
  • Focal Length: 23.00mm
  • F/Stop: f/8.000
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: -0.50 EV
  • No flash

Groups