Krzyż Jerzyków

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (1)

Piotr Tymiński on January 25, 2007

Krzyż Jerzyków - pomnik Oddziałów Specjalnych "Jerzyki", Kampinos, droga na Palmiry

(z tablicy informacyjnej wystawionej przez towarzyszy broni i Dyrekcję Kampinoskiego PN)

Wojskową organizację niepodległościową pn. Powstańcze Oddziały Specjalne (POS) "Jerzyki", działającą na obszarze państwa polskiego w granicach z 1939, zorganizował w październiku 1939 Jerzy Strzałkowski, pseud. Jerzy, Sybirak, pedagog i wieloletni prezes Związku Młodzieży z Dalekiego Wschodu (ZMDW). Tworząc POS "Jerzyki", wykorzystał on struktury ZMWD i patriotyczny zapał studentów i harcerzy. Dodanie do nazwy organizacji pseudonimu Strzałkowskiego podyktowane zostało względami konspiracyjno-organizacyjnymi, upraszczając szyfrogramy i meldunki. Od października 1939 do 1942 POS "Jerzyki" działały samodzielnie, przygotowując członków do walki z okupantem, prowadząc szkoły podoficerskie i podchorążówki, kursy dywersji i sabotażu, działalność edukacyjno-wychowawczą w zakresie szkoły średniej i wyższej, a także opiekując się osieroconymi i biednymi dziećmi. W 1942 w ramach akcji scaleniowej wszystkie oddziały ZWM, w tym POS "Jerzyki", podporządkowane Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie, weszły w skład nowej konspiracyjnej organizacji wosjkowej, tworząc Armię Krajową.

Żołnierze wywodzący się z POS "Jerzyki" walkę zbrojną toczyli w oddziałąch partyzanckich na terenie Wołynia,Wileńszczyzny, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny, zasilając m.in. takie formacje jak 27 Wołyńska Dywizja, pułk "Baszta", zgrupowania "Kampinos" i "Radosław". W powstaniu Warszawskim walczyli w zgrupowaniach: Chrobry II, Kryska, Krybar, Czata 49, Miotła, Parasol, Garłuch, a także w pułku "Baszta" i Oddziale Dyspozycyjnym Dowództwa Grupy Północ.

Samodzielna kompania "Jerzyków", stanowiąca odwód dowódcy Grupy Północ, po walkach na Starym Mieście przedostałą się kanałami na Żoliborz, a nastepnie do Puszczy Kampinoskiej, gdzie w ramach "Grupy Kampinos" brała udział w walkach, m.in. 28 VIII - 2 IX 1944 pod Pociechą, Zaborowem, Janówkiem, Cybulicami i Małocicami. W szeregachPOS "Jerzyki" walczyło ok 12 tyś. żołnierzy. Za wolność Ojczyzny oddało życie ponad 700 żołnierzy, a rannych zostało 1,5 tyś.

Pomnik, wzniesiony w miejscu 5-dniowej bitwy z okupantem niemieckim, jest symbolem czynu partyzanckiego i pamięci o walczących z bronią w ręku za wolność kraju. W boju pod Pociechą zginęło 12 żołnierzy AK; 8 z POS "Jerzyki" i 4 "Doliniaków" z oddziału kawalerii por. Adolfa Pilcha.

Cache: 52°19'34.21"N 20°45'42.84"E Cache to mały pojemnik ukryty przy samej ziemi pod brzozą od strony pomnika. Brzoza rośnie razem z sosną, ciekawie to wygląda.

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

  • Uploaded on January 25, 2007
  • © All Rights Reserved
    by Piotr Tymiński

Groups