jezioro Śniardwy

Selected for Google Maps and Google Earth

w miejscowości Nowe Guty

Śniardwy (niem. Spirdingsee) – największe jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: mrągowskim i piskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Jest to jezioro polodowcowe. Lustro wody jest na wysokości 116 m n.p.m. W wielu miejscach płytkie dno jeziora usiane jest głazami narzutowymi, które kryją się tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) stwarzając zagrożenie w żegludze.

System wodny jezior Śniardwy, Kaczerajno, Seksty, Warnołty obejmuje obszar o powierzchni 113,4 km²[2].

Położenie

Głębia jeziora wynosi do 23,4 m. Nad jego brzegami leżą wsie: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo i Łuknajno. Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej.

Jest to jezioro morenowe (moreny dennej), wytopiskowe, z ośmioma wyspami. Największe z nich to: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Wyspa Pajęcza i Kaczor. Z licznych zatok dwie południowe nazywane są jeziorami: Warnołty i Seksty.

Śniardwy są połączone z następującymi jeziorami: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło. Połączone systemem kanałów mazurskich, akwen ten tworzy Wielkie Jeziora Mazurskie.

Śniardwy znajdują się w dwóch powiatach: mrągowskim i piskim. Obszar jeziora należy do gminy Mikołajki (zachodnia część) i gminy Pisz (wschodnia część). Północno-wschodni brzeg jeziora należy do gminy Orzysz, a południowo-zachodni do gminy Ruciane-Nida.

Cały obszar Śniardw znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Ponadto uzupełniającą formę ochrony stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków \"Puszcza Piska\", który także obejmuje cały obszar jeziora. Jakość wód

Jest to jeden z nielicznych zbiorników, który posiada 2 odpływy powierzchniowe: Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem). Pod względem podatności na degradację ekologiczną zanieczyszczeniem przez człowieka, jezioro zakwalifikowane jest do drugiej kategorii (2,29 pkt.). Posiada ono dość korzystne warunki morfometryczno-zlewniowe. Dla zachowania stanu czystości, ważna jest właściwa gospodarka ściekowa w rejonie dopływów (przy maksymalnej redukcji zanieczyszczeń). Jezioro jeszcze nie posiada bezpośrednich zrzutów ścieków. Ocena zbiornika pozostaje czasowo pozytywna pomimo występowania znacznej ilości związków fosforowych przy dnie.[potrzebne źródło] Przyroda

Brzegi jeziora są stosunkowo niskie, zabagnione, oraz porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m[3]. Historia

Na jeziorze występują silne wiatry i przez to jest ono niebezpieczne dla mniej wytrawnych wodniaków. Najtragiczniejszym dniem w dziejach żeglugi na jeziorach Śniardwy oraz Mikołajskim był 21 sierpnia 2007, kiedy to wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Kataklizm trwał tylko 10 min.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (56)

Beate_MK on October 1, 2011

Just beautiful how the sunlight refects on the water - you captured a wonderful mood here! I like it very much! Best wishes from Germany Beate

zanot10 - NO VIEWS on October 1, 2011

Very good photo! LIKE!

Greetings Z.

dsw_558 on October 3, 2011

Przed burza?

Pozdrawiam

DSW558

vahid -sarhadi on October 3, 2011

شاید رویاها در پس آن ابر ها باشند!!!

Mihály Mondovics on October 4, 2011

Very nice picture!...like... Kind regards,Misi

Bedri Akçay on October 7, 2011

excellent sea views, like

zlalem on October 8, 2011

L 48

jügla on October 8, 2011

It looks so peaceful, L and thanks for your visit

Prema S Sandram on October 12, 2011

Great view!

Kailash Mohankar on October 15, 2011

like. Great. A suggestion: it would be more convenient for users from the different parts of the world if you add the titles to your photos in English Language. We could not understand the language.

ΚΑΡΑΪΣΚΟΣ ΤΑΣΟΣ on October 17, 2011

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

pedibell on November 2, 2011

hi thanks for your comment

Adixas on November 16, 2011

♫♪♫ LIKE ♫♪♫

Дорис Ершова on November 19, 2011

Так и чувствуешь ветер! Класс!

Alexkarl on December 1, 2011

Lovely landscape, great view. LIKE!!! Best wishes Alexandra & Karl-Heinz

Evgeny Bakreshov on December 9, 2011

Beautiful plot!

LIKE!


Greetings from Russia!

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on September 18, 2011
 • © All Rights Reserved
  by Anna “Anka54” Zduńcz…
  • Camera: Panasonic DMC-LS65
  • Taken on 2011/09/16 14:47:15
  • Exposure: 0.001s (1/800)
  • Focal Length: 5.80mm
  • F/Stop: f/8.000
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • Flash fired

Groups