Panoramio is closing. Learn how to back up your data.

SILICAGEL میلیاردها دلار در دشت کویر، توضیح ص1

رطوبت گیر: همه ما تاکنون بسته های کوچکی را که روی آن عبارت "سیلیکاژل ،آن را نخورید" یا

SILICAGEL DO NOT EAT

درج گردیده است را در داخل جعبه های کفش ، دوربین، قوطی های دارو ، تجهیزات الکترونیکی و کامپوتری وغیره دیده ایم . سیلیکاژل ماده ای رطوبت گیر است که معادل 40% وزن خود قابلیت جذب آب دارد و در اکثر صنایع جهت جلوگیری از خسارات ناشی از رطوبت بکار گرفته می شود. سیلیکاژل از سیلیکات آمورف ساخته میشود. این ماده آب را از محیط پیرامونش جذب میکند در حالیکه اگر آن را حتی در نقطه اشباع ظرفیت خود از آب لمس کنید کاملا خشک است.


این ماده نخستین بار توسط توماس گراهام در سال 1861 میلادی ساخته شده واولین بار در جنگ جهانی دوم جهت نگهداری پنی سیلین مورد استفاده قرارگرفت و ازآن زمان به عنوان موثرترین و قویترین ماده رطوبت گیر بکار برده می شود.

سیلیکاژل فرم نا منظمی از دی اکسید سیلیسیم است که از ترکیب سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک ساخته می شود و فرمول مولکولی آن بصورت زیر می باشد

mSio.nILo

این ماده غیرسمی بدون بو وغیر قابل اشتعال است و قابل حل در آب و هیچ حلالی نیست و ساختار ثابتی دارد.در سال های اخیر از این ماده درتحقیقات و آزمایشات علوم تخصصی نظیر تبسیط الکترون ،خالص سازی داروها ، پاکسازی پیشرفته خون و جداسازی

DNA

نیز استفاده می شود. سیلیکاژل از لحاظ فیزیکی در دوشکل ظاهری نامنظم و کروی تولید می گردد که هریک با دو مشخصه بدون معرف (سفید) و معرف دار (آبی) عرضه می شود. سیلیکاژل آبی با کلرید کبالت اشباع می گردد تا رنگ آن تقریبا پس از جذب 18% رطوبت از آبی به صورتی شروع به تغییر رنگ کند ولی در سیلیکاژل بدون معرف (سفید) پس از اشباع از مولکول های آب، تغییر رنگی صورت نمی گیرد.


حالا این توضیحات چه ارتباطی با عکس دارد؟ وقتی در جاده معلمان به جندق می آمدیم در طول مسیر چیز عجیبی که مشاهده می شد همین رنگ سرخ که در تصویر مشاهده می کنید بود که تمام دشت و خاک را فرا گرفته بود و امتداد آن تا بیکران در افق دشت کویر و بیابان مرکزی ایران دیده می شد. خیلی کنجکاو شدم

در طول مسیر در گوشه ای پاک کردم و همیشه حس میکردم که در این کویر بزرگ از فراوانی آب خبری است! از آنجایی که بیشتر اوقات در این بیابان بارانهای شدید می آید و تمام منطقه را به باتلاق تبدیل می کند! به ارامی وارد زمین خاکی شدم و مقداری از خاک را لمس کردم.

خیلی چرب بنظر میرسید و گویی مقدار زیادی رطوبت با خود دارد! همین مسئله سبب شد تا پس از بازگشت از سفر در مورد این بیابان و این خاک بررسی کنم و معلوم شد که اینها مواد اولیه همان رطوبتگیر است که در وسایل بکار میرود و بهمین علت رطوبت منطقه را بخود جذب کرده بود. در این بیابان از این نوع خاک که از آن سیلیکاژل یا همان رطوبتگیر را می سازند، به اندازه غیر قابل وصف دیده می شد که بلا استفاده افتاده بود. یا سود دهی آنچنان ندارد یا تا به حال از دید چپاولگران مخفی مانده است و باید گفت خدا را شکر.

Show more
Show less

Photo details

 • Uploaded on November 5, 2011
 • © All Rights Reserved
  by Yosarsif مهدی کلهر
  • Camera: Canon PowerShot A2100 IS
  • Taken on 2011/03/23 05:40:18
  • Exposure: 0.008s (1/125)
  • Focal Length: 6.40mm
  • F/Stop: f/3.200
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash