rzeka Ełk w Ełku

Selected for Google Maps and Google Earth

w 2008 roku

Ełk (dawniej Łek, niem. Leck, Lyck) – rzeka na Pojezierzu Mazurskim prawy dopływ Biebrzy, długość 114 km.

Rzeka Ełk jest prawobrzeżnym dopływem Biebrzy, ciekiem IV rzędu. Długość całkowita rzeki wynosi dokładnie 113,6 km, w tym 86,0 km w granicach województwa warmińsko-mazurskiego. Powierzchnia zlewni wynosi 1524,5 km².

W regionalizacji fizycznogeograficznej Polski według Kondrackiego zlewnia rzeki znajduje się w granicach trzech mezoregionów: Wzgórza Szeskie i Pojezierze Ełckie (makroregion Pojezierze Mazurskie) oraz Kotlina Biebrzańska (makroregion Nizina Północnopodlaska).

Swój początek bierze na Szeskiej Górze koło Gołdapi. Następnie przepływa południkowo przez wschodnie obszary województwa warmińsko-mazurskiego (przepływa przez teren powiatu gołdapskiego – gminę Gołdap, oleckiego – gminy: Kowale Oleckie, Świętajno oraz ełckiego – gminy: Stare Juchy, Ełk i Prostki) – obszar Pojezierza Ełckiego) oraz powiaty grajewski i moniecki w województwie podlaskim. Przepływa przez jeziora: Łaźno, Łaśmiady, Straduńskie, Ełckie. Największymi miejscowościami położonymi nad rzeką są: Ełk, Straduny, Nowa Wieś Ełcka, Prostki i Grajewo.

Początkowy odcinek rzeki (do ujścia do jeziora Łaśmiady) nosi nazwy Czarna Struga i Łaźna Struga. Nazwę Ełk przybiera po przepłynięciu Jeziora Ełckiego w kierunku południowym. Uchodzi do Biebrzy w okolicach miejscowości Osowiec, położonej na obszarze Bagien Biebrzańskich. Wody dolnego biegu rzeki nie przepływają pierwotnym korytem – zostały skierowane do Biebrzy krótszą drogą, Kanałem Rudzkim – utworzony i uregulowany na przełomie XIX i XX wieku, omijający dużą część starego koryta Ełku. Stary odcinek ujściowy koryta rzeki Ełk wykorzystuje obecnie Jegrznia (Lega) przed ujściem do Biebrzy.

Do głównych lewobrzeżnych dopływów Ełku należą: Mazurka, Połomska Młynówka, Karmelówka, Kanał Kuwasy, a prawobrzeżnych: Gawlik, Różanica i Binduga. Zlewnia, ukształtowana przez zlodowacenie bałtyckie, w większości zbudowana jest z glin zwałowych z fragmentami piasków i żwirów. Powstałe tu gleby brunatne właściwe i wyługowane oraz płowe charakteryzują się bardzo małą przepuszczalnością. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona. Występują tu liczne pagórki, zagłębienia bezodpływowe(często zatorfione). W strukturze użytkowania zlewni znaczną powierzchnię zajmują lasy oraz grunty orne.

Głównymi źródłami zanieczyszczeń są ścieki, które pochodzą z oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej i w Prostkach. Znaczącymi punktowymi źródłami zanieczyszczeń rzeki są ścieki z mechaniczno-biologicznej (ze stopniem defosfatacji) oczyszczalni dla Ełku, zlokalizowanej w Nowej Wsi Ełckiej (około 11 660 m³/d ścieków – kontrola z czerwca 2002 r.) oraz z oczyszczalni gminnej w Prostkach (165 m³/d ścieków – kontrola z września 2002 r.). Mniejsze ilości ścieków są odprowadzane z osiedli mieszkaniowych w Stradunach (około 70 m³/d – kontrola WIOŚ ze stycznia 2000 r.), Bobrach (około 60 m³/d – kontrola z października 2000 r.), Wiśniowie Ełckim (około 20 m³/d – kontrola z marca 2001 roku) i Pietraszach (około 10 m³/d – kontrola z marca 2001 r.). Gorzelnia Rolnicza w Stradunach po zakończeniu kampanii produkcyjnej jednorazowo odprowadzała do rzeki Ełk (poprzez rów melioracyjny) ścieki oczyszczone w ilości około 50 m³/d (kontrola ze stycznia 2002 r.)

Wody tej rzeki prawie na całej długości zakwalifikowały się do III klasy czystości. Jedynie w Nowej Wsi Ełckiej stwierdzono II klasę.

Jakość wód rzeki Ełk w 2006 r. badano w jednym przekroju pomiarowo-kontrolnym w Nowej Wsi Ełckiej, ujętym w europejskiej sieci EUROWATERNET. W odniesieniu do oceny za 2005 r. jakość wód Ełku nie uległa zmianie i nadal utrzymywała się na poziomie III klasy.

Wody rzeki Ełk w 2004 roku na stanowisku zlokalizowanym w Nowej Wsi Ełckiej odpowiadały normom III klasy. O ocenie ogólnej zadecydowały: barwa, BZT5, ChZT-Mn, ChZT-Cr, azot Kjeldahla, bar oraz liczba bakterii grupy coli typu kałowego. Duży wpływ na poprawę stanu czystości rzeki miała modernizacja oczyszczalni w Ełku i Prostkach (wprowadzono III stopień oczyszczania, polegający na redukcji biogenów w ściekach oczyszczonych. Doprowadziło to do znacznego zmniejszenia ładunku związków biogennych w rzece poniżej zrzutu.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (118)

Petr Chudoba on November 13, 2013

Nice composition! Like. Friendly greetings, Petr

Inge Röpke on November 14, 2013

♥Impressive shot, nice composition and colors….….. LIKE107/16!!! Greetings from Sweden, Inge:)))♥

Francisco Jose Rios on November 24, 2013

Beautiful scenery and picture.Impressive green colors.Friendly greetings from Valencia Fran....Favorite and like.

CORRADO TRIPICCHIO © on December 28, 2013

Odruchy bardzo piękne!

LK

Pozdrawiam,Corrado

Harri Hofer on December 29, 2013

Schönes Bild. Like. Gruss H.H.

< JOKO > on January 20, 2014

WooW!!!!!!!!!!!! L I K E 111 - pozdravujem,joko

Olga L. on March 10, 2014

Восхитительное место и фото. F+L. Всего наилучшего, Ольга.

BOGDAN de Varsovie on May 9, 2014

Urocze miejsce. Przyjemnie popatrzeć.

LIKE 115 + FAV 19.

Pozdrawiam.

Bogdan

Andrey Nagaycev on July 16, 2014

Я думаю на сегодня это лучшая ваша фотография.

emil sluga on August 12, 2014

Już sześć lat od tego wiosennego popołudnia; gdy szli w parku miejskim, podczas gdy dla jego uwolnienia nakręcony to piękne zdjęcie. Z tym wzorem rozjaśnić ciemny dzień dla wielu ludzi. Ja też, moja droga Anna! Szczególnie mi wziąć malownicze odbicia drzew na powierzchni rzeki. Lubię wielu odcieniach zieleni, nachylonych układu kompozycyjnego i harmonijnych liniach. Centrum uwagi znajduje się na ścieżce światła w tle, zaproszenie mnie do odwiedzenia jeszcze inne piękne widoki. Obraz I postrzegane jako najpiękniejsze reklamy dla zdrowego życia optymizmu. Dlatego kończę ten obraz do moich ulubionych. Życzę dużo wypełnionych dni! Emil

cheets99 on August 23, 2014

Beautiful!! FAV

delfineiras on November 30, 2014

Bellísima fotografía.

Like.

Saludos desde España. Delfín.

Reiner Vogeley on December 25, 2014

Very beautiful photo with fantastic reflection. ℒike +av..

My best wishes for a Merry Christmas and Happy New Year.

cmoyse25 on June 22, 2015

Belle image. Like. Cordialement. Christophe

Muy bonita, por donde vivo hay un lugar parecido.

Me gusta

Saludos desde España.

Chinappi on February 6

I think it is a nice picture. Thanks you for sharing. Of course, I LIKE this photo.

See you soon… Best regards from Grasse, in France.

Bernard.

Sirka on February 14

Superb shot!F24&L124

Valentin Burblis on May 1

Вельмi прыгожы здымак, Anna. Падабаецца. Найлепшыя пажаданнi з Беларусi. Valentin.

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on December 22, 2011
 • © All Rights Reserved
  by Anna “Anka54” Zduńcz…
  • Camera: Panasonic DMC-LS65
  • Taken on 2008/06/13 09:44:14
  • Exposure: 0.013s (1/80)
  • Focal Length: 17.40mm
  • F/Stop: f/5.000
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups