jezioro Śniardwy

Selected for Google Maps and Google Earth

w styczniu 2012 roku okolice miejscowości Zdory-widok z drogi na półwysep Szeroki Ostrów

Śniardwy (niem. Spirdingsee) – największe jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: mrągowskim i piskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Jest to jezioro polodowcowe. Lustro wody jest na wysokości 116 m n.p.m. W wielu miejscach płytkie dno jeziora usiane jest głazami narzutowymi, które kryją się tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) stwarzając zagrożenie w żegludze.

System wodny jezior Śniardwy, Kaczerajno, Seksty, Warnołty obejmuje obszar o powierzchni 113,4 km²[2].

Położenie

Głębia jeziora wynosi do 23,4 m. Nad jego brzegami leżą wsie: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo i Łuknajno. Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej.

Jest to jezioro morenowe (moreny dennej), wytopiskowe, z ośmioma wyspami. Największe z nich to: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Wyspa Pajęcza i Kaczor. Z licznych zatok dwie południowe nazywane są jeziorami: Warnołty i Seksty.

Śniardwy są połączone z następującymi jeziorami: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło. Połączone systemem kanałów mazurskich, akwen ten tworzy Wielkie Jeziora Mazurskie.

Śniardwy znajdują się w dwóch powiatach: mrągowskim i piskim. Obszar jeziora należy do gminy Mikołajki (zachodnia część) i gminy Pisz (wschodnia część). Północno-wschodni brzeg jeziora należy do gminy Orzysz, a południowo-zachodni do gminy Ruciane-Nida.

Cały obszar Śniardw znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Ponadto uzupełniającą formę ochrony stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków \"Puszcza Piska\", który także obejmuje cały obszar jeziora. Jakość wód

Jest to jeden z nielicznych zbiorników, który posiada 2 odpływy powierzchniowe: Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem). Pod względem podatności na degradację ekologiczną zanieczyszczeniem przez człowieka, jezioro zakwalifikowane jest do drugiej kategorii (2,29 pkt.). Posiada ono dość korzystne warunki morfometryczno-zlewniowe. Dla zachowania stanu czystości, ważna jest właściwa gospodarka ściekowa w rejonie dopływów (przy maksymalnej redukcji zanieczyszczeń). Jezioro jeszcze nie posiada bezpośrednich zrzutów ścieków. Ocena zbiornika pozostaje czasowo pozytywna pomimo występowania znacznej ilości związków fosforowych przy dnie.[potrzebne źródło] Przyroda

Brzegi jeziora są stosunkowo niskie, zabagnione, oraz porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m[3]. Historia

Na jeziorze występują silne wiatry i przez to jest ono niebezpieczne dla mniej wytrawnych wodniaków. Najtragiczniejszym dniem w dziejach żeglugi na jeziorach Śniardwy oraz Mikołajskim był 21 sierpnia 2007, kiedy to wiejący silny wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Kataklizm trwał tylko 10 min.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (30)

« Previous12Next »
mariwozn on January 19, 2012

Mazurski, swojski, polski...Piękny krajobraz z pięknym światłem.

LIKE

MW

Ge Ko on January 19, 2012

A really successful photo!

Like 23

Cheers,

Ge Ko

ANGEL, EL ALFA III on January 19, 2012

Bonita foto, me gusta. Like. Saludos desde España

Urszula K. on January 20, 2012

Swietna kompozycja, ciekawe kontrasty drzew i traw z lodem, Like! Super kolory,

serdecznie pozdrawiam, Ula.

Oleksandr Mizyn on January 21, 2012

Lovely scene, excellent composition!

Giovanni Magni (giov… on January 22, 2012

Bello scattoLK 27

Saluti Giovanni

Nieostatni on February 11, 2012

Ciekawy widok postępującego zalodzenia, odpowiednik fazy śryżu rzecznego. Fala przyboju kruszy przybrzeżny lód i razem z wodorostami spiętrza. W lodowych pryzmatach przeglądają się niczym w kalejdoskopie złowrogie chmury pędzone zachodnim wiatrem. Piękna kępa ognistych trzcin czeka na zimowe żniwa. Dzięki Tobie uczestniczę, po raz pierwszy w zmianie dekoracji sceny i kulis na przełomie aktu jesień - zima. Ciekawe zdjęcie, dziękuje.

Nieostatni

Fred Quader on December 7, 2012

L 32, F 3,

looks very fine.

ROSTAMDALILA on December 19, 2013

Świetna kompozycja i nastrój. Bardzo ładny motyw z pięknym krajobrazem. Wiele pozdrowienia z Potštejna!3/34

Zygmunt Borowski on March 28, 2014

Urocze miejsce - like

Friendly greetings from Zygmunt

« Previous12Next »

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on January 13, 2012
 • © All Rights Reserved
  by Anna “Anka54” Zduńcz…
  • Camera: Canon PowerShot A3000 IS
  • Taken on 2012/01/13 12:27:20
  • Exposure: 0.003s (1/400)
  • Focal Length: 6.20mm
  • F/Stop: f/2.700
  • ISO Speed: ISO100
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups