Panoramio is closing. Learn how to back up your data.

Iran - Haraz Road - Mosha

جاده ۷۷ یا جاده هراز، پس از جاده ۵۹ (کرج-چالوس)، مهم‌ترین جاده تهران-مازندران است. این جاده از درهٔ رود هراز می‌گذرد و نزدیک‌ترین راه اصلی به قله دماوند است. همچنین این جاده کوتاه‌ترین مسیر تردد میان دو شهر تهران و آمل است. برآورد می‌شود که فقط در ایام نوروز، این جاده میزبان ۴ میلیون مسافر باشد. حجم زیاد تردد در کنار ظرفیت کم جاده گاهی موجب به وجود آمدن ترافیک‌های بسیار طولانی می‌شود. به همین لحاظ پروژه چهاربانده کردن این جاده در دست اجرا بوده و هم‌کنون حدود نیمی از این مسیر چهاربانده شده‌است. جاده هراز دارای ۱۴ تونل بوده که طولانی‌ترین آن‌ها بیش از ۱۵۰۰ متر طول دارد.

اگرچه استفاده از دره هراز به عنوان راه ارتباطی آمل به شهر ری سابقه بسیار طولانی دارد، ولی جاده هراز یکی از جدیدترین جاده‌های اتوموبیل‌روی منتهی به شمال کشور است. در اطراف این جاده جاذبه‌های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی وجود داشته و همین امر نیز موجب ترغیب مسافران بیشتری به استفاده از این جاده شده‌است. با این‌حال جاده هراز جاده‌ای ناامن بوده و بخشی از این ناامنی، علاوه بر عوامل انسانی به زیرساخت‌های آن نیز باز می‌گردد. این جاده یکی از محورهای سانحه خیز ایران است.

در محل تنگه بند بریده، آثاری از راه باستانی ری به آمل به چشم می‌خورد. این آثار حکایت از آن دارد که حداقل از زمان ساسانیان، محور رودخانه هراز، به عنوان یک جاده مستقل مورد استفاده بوده‌است. جاده اتوموبیل رو هراز در سال ۱۳۴۲ بعنوان یک راه دسترسی اصلی در دره هراز، به بهره برداری رسید. کار ساخت این جاده ۲۳ سال به طول انجامید.[۲]

تا پایان سال ۱۳۸۹ حدود نیمی از مسیر این جاده چهاربانده شده و قرار است است این جاده تا پایان سال ۱۳۹۱ چهاربانده شود. پیمانکار این طرح، قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران است.۵

جاده هراز از حد فاصل دو شهر بومهن و رودهن از جاده فیروزکوه منشعب شده و پس از عبور از بالادست دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب‌اسک، رینه و لاریجان را پشت سر می‌گذارد و در نهایت به شهر آمل متصل می‌شود.

در ۹۰ کیلومتری آمل راه فرعی لاسم-ارجمند به جاده فیروزکوه نیز از جاده هراز منشعب می‌شود.

جاده هراز دارای ۱۴ تونل است که مجموع طول این تونل‌ها به ۵۷۰۰ متر می‌رسد. طولانی‌ترین تونل در مسیر هراز، تونل وانا با طول ۱۵۴۰ متر است.[۷] از دیگر تونل‌های این جاده می‌توان از تونل لهاش، تونل سیاه بیشه، تونل دوآب، تونل گروازمال، تونل سیاه‌بند، تونل شکرالله رود، تونل احمدمال، تونل آیو و تونل نورانی نام برد. همچنین بهمنگیر امامزاده هاشم نیز با طول ۱۳۰۰ متر در این جاده قرار دارد.

جاده هراز یکی از چهار محور ارتباطی شهر تهران به شمال ایران است. فقط در ایام نوروز نزدیک به ۴ میلیون نفر، یعنی حدود ۳۰٪ از مسافران نوروزی استان مازندران، از طریق این جاده وارد استان می‌شوند. استقبال تردد کنندگان از این جاده باعث شده‌است تا در برخی از روزهای سال، ترافیک ۱۷۰ کیلومتری در این جاده شکل بگیرد.۰]

آبْعَلی شهری است در استان تهران ایران. این شهر در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۶۴۱ نفر بوده‌است [۱].

این شهر دارای چند منطقه دیدنی از جمله: پیست اسکی آبعلی، هزاردشت، سنگ دروازه و هتل آبعلی است.

این شهر دارای چند شهرک وچند روستا می‌باشد شهرک‌های آن بنام شهرک مدرس، شهرک هزار دشت وشهرک برق و روستاهای با نام قائم محله، مبارک آباد رادارا می‌باشد از جمله آثار تاریخی وباستانی آبعلی می توان سنگ دروازه و هتل آبعلی را نام برد هتل آبعلی که در زمان رضاشاه بنا شد که امروزه در حال تخریب میباشد. این شهر دارای چند چشمه آب معدنی است و از چشمه‌های آب معدنی برای دو کارخانه دوغ استفاده میشود.

شهر آبعلی در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ با تصویب مجلس از ادغام روستای آبعلی از توابع بخش رودهن شهرستان دماوند در استان تهران با روستای مبارک‌آباد و نقاط جمعیتی سرپولک و قایم‌محله (قاپوزمحله‌) از توابع همین بخش تأسیس شد.


Road 77 the International Road Iran Best History Nature, is the most important road from Tehran to northern Iran (provinces of Gilan and Mazandaran) after Karaj-Chaloos Road. This road passes from the valley of Haraz river and therefore is also known as Haraz Road between Amol and Rudehen. Haraz road is the nearest road to Mount Damavand, the highest peak in Iran and Middle East.

Abali (Persian: آبعلي‎, also Romanized as Ābʿalī) is a city in Rudehen District of Damavand County, Tehran Province, Iran. At the 2006 census, its population was 2,607, in 727 families.

Show more
Show less

Photo details

 • Uploaded on April 13, 2012
 • Attribution
  by alireza javaheri
  • Camera: NIKON CORPORATION NIKON D7000
  • Taken on 2012/02/01 08:40:46
  • Exposure: 0.004s (1/250)
  • Focal Length: 105.00mm
  • F/Stop: f/8.000
  • ISO Speed: ISO140
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash