Świt w ruinach

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (9)

ezfrell on January 13

poszerzony horyzont http://esanok.pl/2014/wieza-widokowa-na-wzgorzu-klasztornym-w-zagorzu-gotowa-od-maja-czynna-dla-turystow-film-zdjecia-mp002.html

Koziołrogacz on January 15

Obejrzałem ten materiał i przyznam, że uczucia mam mieszane. Z jednej strony pomysł dobry, ale z drugiej realizacja pozostawia wiele do życzenia. Sama platforma nie najlepiej komponuje się z architekturą ruin, a te niby ogrody to już całkiem. Chyba lepiej było włożyć tą kasę w lepsze zabezpieczenie ruin, a wieżę zrekonstruować tak, by platforma była niewidoczna z zewnątrz. No i nie rozumiem dlaczego platforma ma być dostępna tylko w dzień. Niebo nad Zagórzem jest stosunkowo mało zanieczyszczone światłem. Taka platforma jako miejscówka do obserwacji gwiazd nadawała by się znakomicie.

ezfrell on January 15

cóż , podzielam Twoje poczucie lekkiego niesmaku, mam podobne. mimo wszystko jednak , dobrze,że coś dzieje się z ruinami,bardzo ubolewam jednak nad freskami, które niestety z roku na rok są coraz mniej widoczne, pamiętam w latach 90-tych zachowane jeszcze były freski w bocznych nawach, dziś już szczątkowe. informację o platformie podałam z zamysłem właśnie zdjęć nocnych :), uważam,że da się porozumieć z kimś administrującym.. mieszkałam tam kiedyś.bywam dotąd.

ezfrell on January 15

oczywiście- bez żadnych podtekstów!

Koziołrogacz on January 15

Broń Boże daleki jestem od potępiania w czambuł wszystkich działań jakie podejmowane są w zagórskich ruinach. Zrobiono wiele dobrego. Część murów zabezpieczono.Ustawiono zapory w bramie, dzięki którym skończyło się rozjeżdżanie dziedzińca autami. Ale pewne działania typu ustawianie coraz to nowych pomniczków, czy tworzenie prostokątnych ścieżek, nie licują z charakterem tego miejsca. Wszak jest to relikt pewnej epoki i należałoby wszelkie prace prowadzić tak, by klimat tejże epoki został możliwie wiernie zachowany. No i w końcu, o czym Ty zapewne wiesz, ale niewielu zdaje sobie sprawę, jest to nadal miejsce spoczynku kilkudziesięciu zakonników, a więc spacerniaka w stylu Krupówek robić z tego nie wypada. A fresków rzeczywiście szkoda. Pamiętam je sprzed kilkunastu lat i wiem jak szybko postępuje proces degradacji. Może to właśnie w tym kierunku należało podjąć działania. Ale wtedy chyba jeszcze wałkowała się kwestia praw własności, a czas niestety zrobił swoje.

ezfrell on January 15

jeżeli mowa o spoczywających w kryptach ruin zakonnikach- została wmurowana w ścianę frontową tablica wyszczególniająca ich imiona, dzięki temu nie jest to jak niegdyś, "sprawa domyślna". uważam ,że zamysł tak geometrycznie dokładnych ,wyżwirowanych ogródków jest faktycznie pretensjonalny. ale może jak roślinność wyrośnie, staną się miejscem medytacji...?pomysł samej renowacji czy też rewitalizacji można jednak podsumować jako zrealizowany pośpiesznie. zapewne gdyby zamiast ogrodów poczyniono renowację fresków byłoby to zdecydowanie pożyteczniejsze. z opowieści miejscowych wiem, że część zakonników została pochowana również w krypcie Kościoła parafialnego. zachęcam do obejrzenia jego wnętrza - zachwyca - w przeciwieństwie do niepozornej bryły.

ezfrell on January 16

dziękuję, że zechciałeś podjąć konwersację, pozdrawiam .Elżbieta.

Koziołrogacz on January 16

No cóż, generalnie to ja gaduła jestem, o czym wiedzą moi znajomi i czasem mają mnie z tego powodu po prostu dosyć :P pozdrawiam Antek

ezfrell on January 17

suplement http://www.twojebieszczady.net/warto/dkrzyzowa.php z powyższych wypowiedzi wnioskuję , iż nie wiesz. (mnie Twoje "gadulstwo" nie przeszkadza).

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

  • Uploaded on April 30, 2012
  • © All Rights Reserved
    by Koziołrogacz

Groups