Větrný mlýn Světlík (info níže)

Selected for Google Maps and Google Earth

Větrný mlýn Světlík (dle informační tabule)

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách. Mohutná stavba mlýna a zejména jeho pětilistá vrtule jsou unikátní jak co do charakteru, tak velikosti. Je zároveň technickou a kulturní památkou zapsanou v seznamu památek.

Mlýn je spolu s třemi podstávkovými domy jediným pozůstatkem dřívějšího osídlení obce Světlík, která zahrnovala téměř padesát stavení.

Na rozdíl od několika zbytků holandských větrných mlýnů v severních Čechách, které byly předbudovány na obytné či rekreační objekty, je však Světlík stále především reálným mlýnem - strojem - bez dodatečných znehodnocujících úprav.

Nedávná obnova mlýna s důsledným využitím dochovaných součástí (a tedy s neobyčejně vysokou mírou původnosti obnovovaných zařízení) se rovněž stala vyjímečnou příležitostí pro uchovávání a šíření povědomí o mlýnech jako neodmyslitelné součásti kultury a hospodářského života v minulosti.

Z Historie

Větrný mlýn byl postaven roku 1843 a byl součástí hospodářství s pekárnou, která stávala při cestě východně od mlýna. Mlýn mlel až do roku 1945, poté však v důsledku rabování spolu se zánikem osídlení pustl. V roce 1952 proběhla za příspění památkářů rekonstrukce objektu, avšak stát ani obec mu nezajistily péči. Mlýn opět rychle chátral a sloužil jako noclehárna či dokonce zdroj stavebního materiálu.

V 60. letech proto mlýn odkoupila skupina osob. Noví majitelé provedli částečnou rekonstrukci a zejména poskytli mlýnu a dochovaným součástem vnitřního vybavení ochranu a pravidelnou údržbu. Zasadili se tak o uchování jeho charakteru jako technické památky a o pozdější výjimečnou možnost celkové obnovy. Ve druhé polovině 70. let jim však síly docházely a na mlýně se opět začaly projevovat důsledky nájezdů nenechavců a vandalů.

Příprava celkové obnovy byla zahájena ve druhé polovině 90. let a rekonstrukční práce probíhěhly postupně v letech 2002 až 2009.

Popis

Válcová stavba z kamenného zdiva má průměr 10,5 m a výšku 14 m. V každém ze tří podlaží jsou nepravidelně rozmístěné okenní otvory. Zdivo je staženo kleštinami v úrovni stropních trámů nad 2. podlaží a dvěma vnějšími železnými obručemi.

Obvodové zdivo je kamenné, zevnitř i vně omítané. Okenní a dveřní otvory jsou zaklenuty valenou klenbou posílenou zaplentovaným válcovaným nosníkem. Vnější líce otvorů lemují kamenná ostění, v několika případech však je v nadpraží ostění namísto kamene použito zdvojeného omítaného železného nosníku. Vodorovné stropní konstrukce tvoří dřevěné trámy nesoucí podlahy z fošen. Podlaha přízemí je sestavena z pískovcových bloků.

Otočná kuželová střecha má protáhle osazené vikýře se sedlovými stříškami. Jedním z vikýřů prochází vodorovná hřídel s mohutnou pětilistou litinovou růžicí.

Lopatky větrného kola jsou vyplněny otočnými dřevěnými lamelami s kovaným mechanismem táhel pro centrální přestavování. Lamely jsou v rámech perutí uchyceny asymetricky umístěnými osami, což při správném vyvážení protizávaží na mechanismu v interiéru umožňuje absorbovat větrné poryvy a omezit výkyvy v rychlosti otáčení větrného kola při nestejnoměrném větru.

Otočný krov užívá dvojího systému kovových válečků a dvojic kruhových pozednic a kruhových vaznic. Jeden ze systémů je nosný, s během po vnější pozednici, a druhý distanční přenášející do vnitřní z pozednic vodorovné síly. Krovem je možno otáčet ručně, protřednictvím několikanásobných převodů tvořených ozubenými litinovými koly, s posledním z nich zapadajícím do dřevěného ozubení vnitřní kruhové pozednice.

Podlaží nejsou uvnitř dále členěna a jejich dominantní prvky jsou součástí mlýnského mechanismu. Podkrovím probíhá vodorovná hřídel, do níž je zasazena růžice větrného kola. Palečné kolo o průměru 3,02 m a könický cévník tvoří převod mezi vodorovnou a svislou hřídelí. Palečné kolo po 3/4 obvodu svírá segmentová brzda, zatěžovaná mohutným trámem - drakem, a ovládaná vrátkem.

Svislá hlavní hřídel probíhá z podkroví do patra a je z přízemí podepírána žulovým sloupem. V patře jsou umístěna tři mlecí složení. Dvě větrí jsou situované symetricky kolem svislé hřídele a poháněna převodem a centrálním palečným kolem a cévníky.

Třetí mlecí složení je menší, odsazené, poháněné transmisí. Mlecí kameny jsou vyjme jednoho běhounu kompletní, větší část dřevěných převodů a zvedacích mechanismů však chybí.

Obnova

Větrný mlýn na Světlíku byl vlastníky obnoven jako technický a architektonická památka a rovněž jako jeden ze znaků kulturní krajiny.

K obnově mlýna přispěli výjimečným řemeslným umem zejména:

 • tesařské a sekernické práce - FORTNASTAV s.r.o., parta Bruna Baručáka, Praha

 • kovářské a zámečnické práce - Umělecké kovářství Jaroslav Prošek, Zbečno

 • specializované montážní a stavební práce - Pithart&Gerlich, Děčín

 • klempířské práce - Klempířství J. Novák, Varnsdorf

Ke stavbě a vnitřnímu vybavení mlýna se nedochovala žádná dokumentace, s výjimkou nepočetného souboru fotografií exteriérů z 1. pol. 20. stol. Rekonstrukce mlýna byla proto připravována a prováděna na základě analýz dochovaných fragmentů vnnitřních konstrukcí a stop po tesařských úpravách a rovněž s využitím srovnávacích studií dochovaných částí původních konstrukcí u některých větrných mlýnů v Sasku a na Moravě.

odbornými radami a konzultacemi významně nepomohl při přípravě a realizaci prací také znalci větrného mlýnářství a technických památekc Luděk Štěpán a Jan Doubek.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (8)

Rezkovi E&V on July 31, 2012

Moc krásný větrný mlýn. Díky Mirko za podrobný popis jeho historie a anabáze, kterou prošel od r. 1945 až do dnešních dnů. Moc zdravíme a dáváme velký LIKE

Rezkovi E&V

Michal Ritter on July 31, 2012

nádherný unikátní mlýn , děkuji i za info , u nás je také takoví ,ale dochovala se jen obvodová zeď.

like

měj se ahoj , Michal

rOberto on July 31, 2012

Very nice and interesting Mirka. Like a lot! Good evening Roberto

Jana Sovadinová on August 1, 2012

Hezký snímek pěkného a udržovaného mlýna,líbí, zdravím Janka

Mirka Schärfnerová on August 3, 2012

Pouze jsem opsala mnou vyfocenou tabuli. Škoda, že nebylo možné sem dát i technické nákresy mlýna a staré fotografie. Tím by byl text úplnější. Mockrát děkuji za první velký like!:) Mirka

...

Tak to se k tobě mrknu do alba.:) Děkuji za like, Michale! Ahoj a také se měj hezky, Mirka.

...

Roberto, thank you a lot for your visit and adding your kind like! Have a nice day, many greetings, Mirka.

...

Janko, ještě jednou moc děkuji za dobré hodnocení, tvůj like! Hezký zbytek dne a pěkný víkend, Mirka.

Mirka Schärfnerová on August 5, 2012

It is beautiful and especially very well preserved building. The mill is still operational. Fits perfectly into the landscape. Thank you very much for your kind comment, Peter! Many greetings, Mirka.

Ondra Sýkora on August 11, 2012

povedený :)

Mirka Schärfnerová on August 12, 2012

Děkuju.:) Odtud jsme právě jeli cca do těch míst, odkud jsi fotil Jiřetín, my k vysílači. Asi opravdu nejhezčí pohled odtamtud ...

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on July 30, 2012
 • © All Rights Reserved
  by Mirka Schärfnerová
  • Camera: NIKON CORPORATION NIKON D5100
  • Taken on 2012/07/27 17:01:18
  • Exposure: 0.050s (1/20)
  • Focal Length: 18.00mm
  • F/Stop: f/22.000
  • ISO Speed: ISO320
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups