Marmara adasına yalnız geçiş rotası. Marmara crossing alone (Habib)

Not selected for Google Earth or Google Maps [?]

Comments (1)

Habib Atınç on March 31, 2008

Ufak tekneler için soranlar oldu da bilgi vereyim dedim. Silivri'deki şehirsel patırtı gürültüyü geride bırakıp sabah erkenden vira ederseniz, yaklaşık 265 dereceye rota tutarsınız. Ereğli önce sancağınızda kalacak, sonra gerilerde kaybolacak. Poyrazda iğnecikten gelen rüzgarla kavançaya dikkat ederek devam ettiğinizde Mamara Adası yavaş yavaş pruvanızda belirir. Önce iskeleden , sonra sancaktan gelen gemi konvoylarının arasından dikkatlice geçin. Havanın durumuna göre isterseniz Saraylar'a rota değiştirin, isterseniz Asmalı köşesini kıvrılın, sakin denize kavuşup, Asmalı köyünde dinlenin. Bu yol yaklaşık 38 deniz mili dir. 5 mil ile yol alsanız 8 saat sürer. Şansınız varsa yunuslar size eşlik eder, bir süre oyalalarlar sizi. Diğer zamanlarda canınız sıkılmasın diye yarım saatte bir koordinat alıp haritaya konumunuzu belirten bir nokta koyun. Sonra bakması iyi oluyor. Marmara'ya Ereğliden geçmek de iyi bir yoldur. Daha kısa sürer ve poyrazı geniş apaz alırsınız. Tercih sizin.

Dönüşte de ben genelde Çınarlı-Tekirdağ rotasını kullanıyorum. Tam sıfır (360)dereceye gittiğinizde karşı kıyıya en kestirme yoldan yaklaşırsınız. Hayırsızada ile Çınarlı arası nedense karışık denizler ve manyetik varyasyonlar yapar. O bölge biraz ilginçtir. Daha sonra Kumbağ, Hoşköy, Barbaros barınakları iskele tarafınızda hayal meyal gözükerek size manevi destek olur. Tekirdağ'a yaklaştıkça ufak rota değişiklikleri ile doğuya doğru kayıp bir yay çizerek yolu kısaltabilirsiniz. Yelkenle bu rota, akıntının da etkisiyle sıkı orsa gerektirdiğinden düzgün havalarda motor takviyesi ile geçiş bana daha kolay geliyor. Yine tercih sizin.

Genelde lodos havalarda Marmara adalarından İstanbul'a dönüş için güney kıyıları kullanın. Hem güzel yerler görürsünüz, hem de saçak altından gidersiniz. Çayağızı veya Kestanelik, Trilye, Esenköy durak noktalarınız olabilir. Poyraz havalarda ise güney kıyılar küçük tekneler için güvenli ve zevkli değil bence.

İyi seyirler.

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo taken in Piri Mehmet Paşa, Marina Cd., 34570 Silivri/İstanbul, Turkey

Photo details

 • Uploaded on February 13, 2008
 • © All Rights Reserved
  by Habib Atınç
  • Camera: Unknown DigitalCam Pro
  • Taken on 2001/01/07 10:48:53
  • Exposure: 0.005s (1/202)
  • Focal Length: 7.45mm
  • F/Stop: f/2.800
  • ISO Speed: ISO50
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups