Ankara kalesi sığınak girişi. 1945 yılında yapılmış 3600 kişi kapasiteli sığınak. Demir parmaklık giriş yeri. Asma kilit ile kilitlenmiş. İçerisinden serin hava üfürüyor. Ama şu anda kaderine terk edilmiş.

Selected for Google Maps and Google Earth

Comments (2)

ahmet soyak on March 4, 2013

Bizans devrinde yapıldığı sanılan ve İç Kale’de bulunan iki yeraltı geçidi Hatip Çayı’na iner. Bir üçüncü geçidin de İç Kale’den İstasyon’a kadar uzandığı iddiası ise, henüz kanıtlanamamıştır. İç Hisar’daki Haç Kilisesi’nin önünden başlayıp Hatip Çayı’na kadar inen tünel geçitlerin en uzunudur. Bazı yerlerde 30 dereceye varan eğime sahip olan geçit, halen doğal etkenler yüzünden kapalı durumdadır. İkinci geçit ise Hatip Çayı Vadisi’ne yakın bir yamaçtan başlar ve 27 m. uzunluğundadır. Bu tünel aracılığıyla Kale halkı Hatip Çayı’ndan suyunu sağlar.Buradan alınmıştır:http://aev.org.tr/ankaranin-tarihi-arkeolojisi-ve-mimarisi/kale-ve-civari/v01-kale/

ahmet soyak on October 9, 2013

Hürriyet'i Takip Et

Tarihi sığınak açılıyor Gamze KOLCU18 Ocak 2012

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Ankara Valisi Alaaddin Yüksel 1945 yılında inşa edilen Ankara sığınağını gezerek, buraya ilişkin bilgi almıştı. Sığınakta yer alan malzemeleri ve odaları inceleyen Gökçek ve Yüksel, buranın da müze olması konusunda fikir alışverişinde bulunmuştu.

ANKARA Kalesi’nin tarihi değerlerin en önemlisi olduğunu belirten Ankara Kalesi Derneği Başkanı Şevket Bülend Yahnici, sığınağın yıllar sonra gün yüzüne çıkarılmasının mutluluk verici olduğunu ve sığınakta yürütülecek çalışmaların detaylarının henüz kesinleşmediğini söyledi. Ankara Kalesi’nin tarihi dokusu bozulmadan içi ve çevresiyle birlikte yeniden düzenlenmesinin sadece iç turizm açısından değil, kente yabancı turistlerin ilgi göstermesi açısından da önemli sonuçlar vereceğini ifade eden Yahnici,

Turizm için önemli

“Çalışmalar hangi yönde ilerler, ne gibi adımlar atılır bilmiyorum. Sığınağın yüzyıllara dayanan, muhteşem bir güzelliği ve tarihi dokusu var. Tarihi en iyi şekilde yansıtan bu sığınakların, açılması ve gezilebilir hale getirilmesi turizm açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Kalenin değerlendirmeye alınması gereken çok geniş alanları olduğunun altını çizen Yahnici, “Kalenin en büyük zenginliği burç ve kuleleri. Kalenin en büyük burcu olan Akkale’nin de restorasyon çalışmaları kapsamında değerlendirilemsini istiyoruz. Kale, dünyadaki benzerlerinden eksiği olamayn zenginlikleri içinde barındırıyor. Bu zenginliklerin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve kalenin açık hava müzesi haline dönüştürülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Ankara’nın kalbi burada atacak

Ankara Kalesi’ndeki gizemli yerlerin merak edildiğini söyleyen Turizm Komisyon Başkanı Murat Köse, ise şunları söyledi: “Ankara, turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli harekete geçirmek için çeşitli adımlar atılıyor. Tarihi değerlerin turizme kazandırılması için çalışılıyor. Yüzyıllardır gizemini koruyan sığınaklar, herkes tarafından merak ediliyor. Bu yerlerin eskiye sadık kalınarak restore edilmesi büyük önem taşıyor. Yıllar içinde unutulan değerler, parça parça gün yüzüne çıkarılıyor. Gün yüzüne çıkarılan bu değerler bir bütün haline dönüştüğünde, Ankara’nın kalbi yeniden burada atacak.” (http://www.hurriyet.com.tr/ankara/19708939.asp)

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on October 21, 2012
 • © All Rights Reserved
  by ahmet soyak
  • Camera: NIKON COOLPIX S9100
  • Taken on 2012/10/06 16:19:31
  • Exposure: 0.025s (1/40)
  • Focal Length: 4.50mm
  • F/Stop: f/3.500
  • ISO Speed: ISO160
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups