Panoramio is closing. Learn how to back up your data.

Chorvatsko

Velebit Vápencové pohoří Velebit lemuje část chorvatského pobřeží o délce asi 100 km. Velebit je pusté, divoce rozervané pohoří, z vnitrozemské strany zalesněné, z přímořské strany holé, příkře se svažující k moři (jakoby se skály tyčily přímo z moře). Pobřeží je proto holé a nehostinné, téměř bez vegetace. Celoroční průměrné teploty se pohybují kolem bodu mrazu. Vyskytuje se zde mnoho specifických botanických druhů, které nerostou nikde jinde na světě. Nejvyšším vrchem pohoří je Vaganjski vrh, s výškou 1758 metrů. Na území pohoří Velebit se nachází národní park Paklenica. Je to soustava dvou říčních kaňonů (Velká a Malá Paklenica), jeskyní a propastí při Starigradu, rozprostírajících se na ploše 36 km2. Průsmyky hluboké až 400 metrů patří mezi nejpůsobivější erodovatelné útvary. Kromě hustých lesů je významná i fauna Paklenice - endemické druhy hmyzu, plazi a četné druhy ptáků, mezi nimiž je i sup bělohlavý. Národní park Paklenica je mezinárodně uznávaným alpinistickým centrem. Nejoblíbenějším cílem horolezců v Chorvatsku je Anica kuk - 400 metrů vysoká skála čnící v průsmyku. V současné době jsou zpřístupněny dvě desítky vrchů vhodných pro výstup. Pozoruhodná je i krápníková jeskyně Manita Peč. V přírodní rezervaci kukovi jsou zase chráněny zajímavé seskupení holých, bizarních skalních útvarů a krasových jevů, které vznikly působením eroze.

4 km za obcí Gospić je po pravé straně odbočka do obce Smiljan, rodiště Nikoly Tesly. V jeho rodném domě je i muzeum. Nikola Tesla (1856-1943) byl jedním z nejvýznamnějších badatelů a vynálezců tohoto století v elektrotechnice a rádiofónii (třífázový proud). Patentoval kolem 700 vynálezů.

Maslenický most

Blízko obce Maslenica je mořská úžina Novska ždrilo, překlenuta Maslenickým mostem (Maslenički most). Novska úžina spojuje široký mořský záliv, nazývaný Novigradské moře (Novigradsko moře), s Velebitským kanálem. Novigradské moře další úžinou přechází do Karinského moře. Velmi důležitý most na Jadranské magistrále (strategický význam), na úseku mezi Starigrad a Zadarem, byl v bojích, v letech 1991-1992 zničen. Tento most vede přes mořskou úžinu zvanou Novigradské moře. Protože maslenický most byl jedinou a tu velmi důležitou spojnicí mezi severním a jižním chorvatským pobřežím, byl v krátkém čase (během 1 měsíce) postavený vedle zničeného starého mostu nový, pontonový most. Ten sloužil až do března 1997, kdy otevřel nový most.


Konec vytištěné stránky z http://referaty.atlas.sk

Show more
Show less

Photo details

 • Uploaded on November 9, 2012
 • © All Rights Reserved
  by Jozef Metzner
  • Camera: Canon PowerShot A590 IS
  • Taken on 2012/05/19 07:18:22
  • Exposure: 0.002s (1/500)
  • Focal Length: 7.90mm
  • F/Stop: f/3.200
  • ISO Speed: ISO125
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash