Kędzierzyn-Koźle - Holownik NER

Selected for Google Maps and Google Earth

Holownik NER lata ....,,..1945 - 1970 ???

ODRA-TRANS ⇒ OT LOGISTICS S.A.

Na odcinku 184,5 km od Kędzierzyna-Koźla Portu do Brzegu Dolnego znajduje się 29 stopni wodnych ze śluzami (23 na głównej trasie żeglownej oraz 4 w obrębie Wrocławskiego Węzła Wodnego), o łącznym spadzie 63 m. Większość stopni składa się z dwóch śluz – dużej, tzw. pociągowej, i małej. W przekroju Koźla, Krapkowic i Opola o przepływach wód i fali powodziowej decyduje górskie dorzecze Odry Obserwacje wodowskazowe w Miedoni poniżej Raciborza przyjmuje się jako miarodajne dla sytuacji hydrologicznej na Odrze w tych rejonach. Na podstawie odczytów wodowskazowych w Miedoni i krzywej konsumpcyjnej (przepływu wód) do tego przekroju, można prognozować prze-pływy np. w rejonie Opola z wyprzedzeniem 2 dób (przepływów powodziowych) i do 4 dób (dla prze-pływów średnich i podwyższonych). Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie). Rzeka ma długość 854,3 km , z czego 742 km w Polsce. Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km² z tego 106 056 km² w Polsce. Wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich, na wysokości 634 m n.p.m.; uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police. Największymi miastami nad Odrą są: Ostrawa w Czechach oraz Opole, Wrocław i Szczecin w Polsce.

ODRATRANS S.A. eksploatuje największą w kraju flotę śródlądową: 351 jednostek o łącznym tonażu 110 tyś. ton. W tym: 110 pchaczy, 224 barki pchane o tonażu od 400-800 ton każda oraz 17 barek motorowych 500 tonowych

Statki pływają zarówno w Polsce jak i w krajach Unii Europejskiej.

Grupa logistyczna występująca do tej pory jako Odratrans zmieniła nazwę na OT Logistics.

Grupa jest także inwestorem w Porcie Handlowym w Świnoujściu i planuje kolejne transakcje.

Przebieg Odry -

Odra swoje źródło ma na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Fidlův kopec w Górach Odrzańskich na wysokości 634 m n.p.m. Płynie przez Bramę Morawską, poniżej przez Śląsk. W górnym biegu pomiędzy Boguminem a ujściem Olzy na krótkim odcinku jest rzeką graniczną między Polską a Czechami, a w dolnym – od ujścia Nysy Łużyckiej (w km 542,4) stanowi granicę między Polską i Niemcami przez 161,7 km długości swojego biegu .Powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, na 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty – Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) oraz płynącą przez centralne dzielnice Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią. W okolicy Szczecina, na Międzyodrzu, płynie już kilkoma korytami, z których główne to (oprócz Odry Wschodniej i Zachodniej) Duńczyca, Parnica i Święta. Odcinek rzeki w Policach utworzony przez połączenie Odry Zachodniej i wód wypływających z jeziora Dąbie poprzez Iński Nurt, Babinę aż do ujścia do Roztoki Odrzańskiej nosi nazwę Domiąży. Północna część Odry Zachodniej, począwszy od północnego mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie, należy do akwenu polskich morskich wód wewnętrznych. Średni spadek rzeki w jej górnym biegu wynosi 7,2‰, poniżej Bramy Morawskiej spadek zmniejsza się do 0,33‰, a średni spadek na całej długości wynosi 0,74‰

Lista miast leżących nad Odrą:

Ostrawa (Czechy)

Bogumin (Czechy)

Racibórz

Kędzierzyn-Koźle

Zdzieszowice

Krapkowice

Opole

Brzeg

Oława

Jelcz-Laskowice

Wrocław

Brzeg Dolny

Malczyce

Ścinawa

Głogów

Bytom Odrzański

Nowa Sól

Krosno Odrzańskie

Eisenhüttenstadt (Niemcy)

Słubice

Frankfurt nad Odrą (Niemcy)

Kostrzyn nad Odrą / Küstriner Vorland

Schwedt (Niemcy)

Gartz (Oder) (Niemcy)

Gryfino

Szczecin

Police


W XX wieku szwedzka ruda żelaza stanowiła niezwykle ważny składnik przewozowy bałtyckich armatorów. Powstała w 1951 roku Polska Żegluga Morska rozpoczynała swoją działalność od eksportu polskiego węgla oraz - właśnie - od importu szwedzkiej rudy żelaza. W początkowej fazie funcjonowania armatora oba surowce miały ponad 80 proc. udział w całkowitych przewozach firmy. W latach 80. i 90. ub. wieku wydobycie szwedzkiej rudy stało się jednak nieopłacalne, a wiele kopalń zostało zamkniętych. Ruda żelaza była tanim surowcem na całym świecie. Z sytuacją taką mieliśmy do czynienia aż do 2004 roku, kiedy to swój boom inwestycyjny, przygotowując się do olimpiady, zaczęły przeżywać Chiny. Od tego momentu znaczenie rudy w skali globalnej poważnie wzrosło, podobniejak jej cena.

W Europie tylko Szwecja posiada znaczące złoża rudy żelaza

Odra żeglowna nie będzie Bruksela nie włączyła Odry do transeuropejskiej sieci transportowej. Znalazły się w niej Dunaj, Łaba, Ren i wiele innych rzek. W rozbudowę tej sieci w najbliższych latach będą inwestowane grube miliony euro.

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (52)

m@rtin66 on May 30, 2013

Hallo Micha

Vielen Dank für deinen netten Kommentar und Like

Gruß, martin

zeby on June 1, 2013

Świetna ta fota...

Buts Yuri on June 1, 2013

Very nice reflections in water! LIKE! Greetings from Ukraine! Yuri.

m@rtin66 on July 24, 2013

Halo zeby

Dziękuję za wizytę i komentarz

Pozdrawiam, martin

m@rtin66 on July 24, 2013

Привіт Yuri

Дякуємо за Ваші теплі слова и Like

Привет из польского ,мартин

Pepe Balsas on August 18, 2013

m@rtin66:

Bonita escena fluvial, excelente fotografía.

Like 26

Un saludo cordial.

m@rtin66 on September 30, 2013

Hola Pepe

Muchas gracias por vuestras visitas, comentarios y Like

Saludos, martin

bogiza on June 6, 2014

wow!

m@rtin66 on June 6, 2014

Dziękuję Iza za wizytę, komentarz i YSL

Pozdrawiam, martin

Krzysztof.A. Kubicki on February 18, 2015

uzupełniam FL

m@rtin66 on February 18, 2015

Dziękuję Krzysztof

feler 11 on February 26, 2015

Dorzucam moje /L/. Zdjęcie i historyczne, i ładne.

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

  • Uploaded on March 3, 2013
  • © All Rights Reserved
    by m@rtin66
    • Camera: HP pst_p02e
    • Taken on 2013/02/10 18:56:27

Groups