Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Bereście

Selected for Google Maps and Google Earth

Wikipedia: Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Bereście zbudowano w 1842. Jest to cerkiew łemkowska, typ północno-zachodni, wariant młodszy, orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej. Trójdzielna: prezbiterium zamknięte trójbocznie, szersza kwadratowa nawa i prostokątny babiniec. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, z lekko nadwieszoną pseudoizbicą. Słupy wieży obejmują zachodnią część babińca. Wokół wieży zachata. Wszystkie ściany pobite gontem. Nad nawą dach namiotowy z jednym uskokiem w dolnej części, nad wieżą dach namiotowy bez załamań. Nad zachodnią częścią prezbiterium, przylegającą do nawy dach kalenicowy, przechodzący płynnie w dach namiotowy z jednym załamaniem nad wschodnią częścią prezbiterium, krótki dach kalenicowy nad częścią babińca, której nie obejmuje wieża. Wszystkie dachy kryte blachą. Nad wszystkimi częściami jednolite ośmioboczne hełmy baniaste z latarniami pozornymi i żelaznymi krzyżami. Wewnątrz nad nawą i prezbiterium stropy z fasetami, w babińcu strop płaski. Na ścianach polichromia ornamentalna z 1928 r. Między prezbiterium a nawą kompletny ikonostas, zbudowany w XIX w. z wykorzystaniem ikon pochodzących z XVII i XVIII w. W prezbiterium XIX w. ołtarz z wprawionymi w boczne ściany skrzyni ołtarzowej XVII-wiecznymi ikonami. W nawie barokowe ołtarze boczne z XVIII w. W północnym słynąca łaskami ikona Opieki Bogurodzicy (Pokrow) z 1721 r., która do 1928 r. znajdowała się w cerkwi w Izbach. Na ścianach kilka innych zabytkowych ikon. Wokół cerkwi kamienny mur. Na linii cerkwi drewniana bramka z daszkiem namiotowym i hełmem takim samym, jak nad cerkwią. Na zewnątrz muru nowa, drewniana dzwonnica. Obecnie służy jako kościół parafialny rz.-kat. pw. MB Nieustającej Show less

Show more
Show less
Save Cancel Want to use bold, italic, links?

Comments (87)

Sandro & Cristina on July 26, 2013

Fantastic shot! Małgorzata, like

Sandro & Cristina

Jola Sik on July 31, 2013

die strony musialam sie cofnac co by zobaczyc zdjecia jakie robila wczesniej nasza Malgosia - to sie podoba!

Jacek Firmanty on August 1, 2013

Piękne zdjęcie ,pozdrawiam. 17U.

Małgorzata Kasiewicz on August 3, 2013

Miłym przyjaciołom

dziękuję za wizytę i wszystkie wyróżnienia dla zdjęcia. Jestem szczęśliwa kiedy zdjęcie się podoba.Serdecznie pozdrawiam, Małgorzata:)

Nice friends

thank you for your visit and all the awards for the photos. I am happy when the picture is like.Best wishes,Małgorzata:)

Erika R. on October 20, 2013

A perfect shot and very nice composition. LIKE

Greetings from Vienna, Erika

kalina10 on January 7, 2014

Świetna kompozycja kolory i temat. Gratulacje Małgosiu najlepszego! F+L

Małgorzata Kasiewicz on January 8, 2014

Jessie Kotini ,Erika R.kalina10

Pięknie dziękuję za uznanie dla zdjęcia.Pozdrawiam serdecznie, M:)

Sign up to comment. Sign in if you already did it.

Photo details

 • Uploaded on July 3, 2013
 • © All Rights Reserved
  by Małgorzata Kasiewicz
  • Camera: NIKON CORPORATION NIKON D90
  • Taken on 2013/06/16 10:15:48
  • Exposure: 0.005s (1/200)
  • Focal Length: 62.00mm
  • F/Stop: f/10.000
  • ISO Speed: ISO320
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

Groups