Zdeněk Vondra
Best photos All photos
photos
921
on Google Maps
views
**PLEASE NO GROUPS INVITATIONS ANYMORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!**

Zdeněk Vondra's conversations

Hallo Marco, vielen Dank für das 'l + f'. Beste Grüße zurück aus dem Untereichsfeld, Reinhard

BEAUTIFUL PICTURE, FAIRY-TALE LIKE !! L&F

greetings Elly

Emblemático lugar, preciosa imagen.Saludos

Beautiful picture of beautiful place - like

With friendly greetings from Zygmunt

Marina, Stanislav, Argenna... thank you!

Hi Chtistos, right... it was a nice moment, spent in the shelter together with cheeky keas!

Ta voda tam na severu teče všude. Někdy je to až nepříjemné, není kde spočinout. ;-)

Z vlaku jsem napočítal v jednu chvíli víc než 10 vodopádů viditelných na protějším kopci. Na Zélandu to bylo jednoho deštivého dne při sjezdu z hor okolo 20 vodopádů. V tom dešti mne ale nenapadlo vytáhnout foťák a střihnout si panorama.

Ahoj Zdeňku, podobně vybavené chaty otevřené pro veřejnost jsme potkávali i ve Švédsku. Tady je to poměrně hluboko v NP, který není masivně navštěvovaný. Další sruby zdarma jsou prý i dál po několikadenní trase treku. Ve Švédsku jsme našli chatku (a s radostí ji použili) i kousek od hlavní mezinárodní silnice E10 (na Kirunu a Narvik).


Hi Fairy, perhaps I shall talk about social responsibility, system and sharing instead of communism ;-) Free huts in Norway and Sweden are great part of hikers experience. I was stunned by great condition of the hut (clean, well equipped...)

I had a friend working in Norway with handicapped youth (Down syndrome, autism...) at Granly (Gjovik) and before at other community based village (Sonneberg?). I admire the way how you in Norway managed integration of handicapped. That feeling is however spoilt by latest excesses between some Czech families (living in Norway) and Norwegian children protecting organization Barnevernet. Probably the case of "too much power in the hands of an organization" :(

Friends

  • loading Loading…

 

Zdeněk Vondra's groups