kvetos
618
photos
569
on Google Maps
views

kvetos's conversations

Lesní kaple "U svatého Václava" (asi z roku 1696), se štukovým reliéfem zobrazujícím zavraždění knížete Václava a sochami dvou andělů, pocházející z dílny sochaře Matyáše Brauna. Autorství soch však nebylo dosud určeno. Kaple a zmíněné sousoší, položené na rozhraní katastrů Káraného a Lysé n/L., je poslední zachovalou součástí někdejší poustevny sv. Václava, ležící při staré vojenské a poštovní cestě. Poustevna náležela k jedné ze tří blízko sebe položených přírodních ermitáží, vystavěných z vůle hraběte Františka Antonína Šporka, politika, významného milovníka umění a vyznavače lovu - majitele panství v Lysé n.L.

Na fotografii je liliový kříž na vrchu Náklo u obce Ratíškovice, okres Hodonín. Podle názoru některých archeologů, zde bylo jedno z center Velkomoravské říše.

Technická památka "Výklopník" na Baťově kanálu u obce Sudoměřice.Byla restaurována a je využívána jako rozhledna. Původně sloužila k překládání uhlí ze železničních vagonů do vlečných lodí. Uhlí bylo po Baťově kanále dopravováno do Otrokovic. Přístaviště je v provozu a slouží k rekreačním účelům.

Stavba mostu zahájena v r. 1912, přerušena I. světovou válkou. Most byl dokončen v r. 1921.

Kostelík sv. Markéty Antiochijské (slovensky sv. Margity Antiochijskej) z doby Velkomoravské říše. Nachází se u obce Kopčany, poblíž města Holíč, Slovenská republika.

Svatá Markéta Antiochijská byla mučednice žijící na počátku 3. století v Antiochii (území dnešní Sýrie). Pro nás je významná tím, že ve 13. století věnoval její ramenní kost Břevnovskému klášteru král Přemysl Otakar II. (podle jiných pramenů král Béla II.). Legenda o sv. Markétě je podobná řadě jiných křesťanských legend. Dívka z vysoce postavené rodiny (otec "pohanský" kněz) se o křesťanství dozvěděla od své chůvy. Zakrátko se stala horlivou křesťankou, což ji zákonitě přivedlo ke konfliktu s otcem. Ten ji vyhnal a donutil pást ovce. Na pastvě ji potkal římský místodržitel Olybrius, který byl oslněn její krásou, že ji pozval do svého paláce. Podle jiné verze ji římskému místodržícímu přímo udal otec. Tak jako tak, v paláci se ji Olybrius pokusil odvést od křesťanské víry, nejprve domluvami, pak mučením. Popis mučení se zachoval v neobyčejně podrobné a barvité formě - můžete si jej přečíst na serveru FATYM v Legendě o sv. Markétě. Trpící dívce se rány do druhého dne zacelovaly a Olybrius, nevěda si již rady, nechal dívku setnout. Tím její muka skončila, ale legenda žije dodnes.

Fotka je focená ze zahrádek poblíž Lužic u Hodonína

« Previous12Next »

Friends

  • loading Loading…

 

kvetos's groups