ismail soytekınoglu
451
photos
409
on Google Maps
views
boş ver

ismail soytekınoglu's conversations

eğer avrupalı olmak istiyor isek, bizde çağdaş bir toplumuz iddiasında isek bu kültüre ve mensuplarına gözümüz gibi bakmalıyız zira avrupa kültürünün ata kültürü ve ataları bu toprakların kültürü ve insanıdırlar ayrıca bundan grur duymalıyız.

ERGENEKON

bu vadi kesinlikle türklerin kutsal vadisidir, yani burası ergenekon vadisidir, berel vadisi denmiş olsada ergenekon vadisidir. m.ö. 800'lü yıllardan itibaren türklere yurt olmuş m.s. 700'lere kadar sığınak olmuş bu kutsal yurt gerçekten ergenekondur, bu tamda orta asya'nın ortasında ural dağlarının çevrelediği vadi berel vadisi düzlüğünde türkler tüm söylentilerin aksine büyük bir medeniyet kurmuşlardır,

toplamda bu berel kasabası merkezli vadilerin uzunluğu 100 km. olsa da çevrelediği bölge beş yüz km.'civarındadır, 1500 yıl boyunca türki kökenli bütün milletlerin kültür ve tarihlerindeki kalıntıların bütünü ve izleri bu vadideki kazılarda ortaya çıkmaktadır,

1300 yıllık dombra sazının hala çalıştığından tutunda altın eşyaların hatta hayvanların sevdikleriyle birlikte gömüldüğü örneğinde olduğu gibi açık seçik görülmektedir,

kazakistanın yeni başkenti astanada tarih ve kültür müzesinde toplanan kazılardan çıkan bütün bu türklüğün kutsal eşyaları görülebilmektedir,

ayrıca zaten yöre yada bölgedeki bütün topluluklar türkce yani kazakca konuşmaktadır neredeyse birebir her şeyimiz aynıdır,

bu vadi milad'tan sonra 700'lerden itibaren neden terk edildiği hala sorularla doludur, belkide yol gösteren kutsal boz kurdun bir bildiği vardı türklerin inanışlarında olduğu gibi,

dişi kurt asena türklerin bütün dünyaya yayılması gerektiğini istediği inanışındaki gibi, o vadiden çıkmak gerekiyordu,

evet berel kasabasının bulunduğu berel vadisi kazakistan rusya, moğalistan ve çin sınırındaki bu kutsal yer unutulmamalıdır, yani ERGENEKON'u her türkün dileklerinde bir gün görme bizimde dileklerimizle diyoruz şimdilik,

bu yazı türklerin tarihleri boyunca üç bin yıla yakın süre içerisinde yaşadıkları başarılarının başarısızlıklarının, doğrularının yanlışlarının felsefik ama tarihi bir tarz ile yazıldığı ( kırmızı BEYAZ türkler ) adlı KİTAPTAN ALINTIDIR.

İSMAİL SOYTEKİNOĞLU.

ALTIN ELBİSELİ ADAM

kazakistan alma ata eski başkent yakınlarında bulunan bu höyükten çıkan bir türk prensinin kağanının mezarıdır,

ve eşyaları başta altın elbise olmak üzere dünyada en eski 2. değerli eşyadır türklar içinde en eski yüzlerce antika ve tarihi eser durumundadırlar,

örneğin 26 harflik en eski türk yazısı o mezardan çıkmıştır ve türkcedir m.önce beşyüzlerde ölen türk kağanının tarihi yazmaktadırve bu kağanlık saka türklerinin kağanlığıdır,

bu günkü küzeye yönelen yakutların kağanlığına ait eşyalardır sakalar yani bu günkü SAHA CUMHURİYETİ yakutistandır.

ve bu eşyalarda kazakistan alma ata şehrindeki tarih müzesinde sergilenmektedir.

İSMAİL SOYTEKİNOĞLU

kazakistan alma ata eski başkent yakınlarında bulunan bu höyükten çıkan bir türk prensinin kağanının mezarıdır,

ve eşyaları başta altın elbise olmak üzere dünyada en eski 2. değerli eşyadır türklar içinde en eski yüzlerce antika ve tarihi eser durumundadırlar,

örneğin 26 harflik en eski türk yazısı o mezardan çıkmıştır ve türkcedir m.önce beşyüzlerde ölen türk kağanının tarihi yazmaktadırve bu kağanlık saka türklerinin kağanlığıdır bu günkü küzeye yönelen yakutların kağanlığına ait eşyalardır sakalar yani bu günkü SAHA CUMHURİYETİ yakutistandır.

ve bu eşyalarda kazakistan alma ata şehrindeki tarih müzesinde sergilenmektedir.

İSMAİL SOYTEKİNOĞLU

antik likya krallığı m.ö. 500'ler olmak üzere tarihleri ortalanan krallık ilk olimpiyatlarını yapmış ilk deniz fenerini kurmuş ilk parlemento olmuş ak denizin ışık ülkesi oldular milad'tan önce ikibin yıllardan itibaren dünyaya ışık saçmışlar ancak o meş hur intehar şiirini yazarak intehar etmişlerdir antalyadan fetiyeye kadar güney kesim merkezli 250 km. uzunluğu 150 km genişliği bir devlet ve bu krallık amerika demokrasisi dahil bu günkü dünya demokrasisinin ilk uygulandığı krallık pattara kentinden başlamıştır yani avrupa dünya demokrasi ve medeniyetinin ata yurdu antalya ve anadolu topraklarıdır her ne kadarda yunan girek halkları devleti olsada likya anadolu krallığı ve halkıdır, en son şiirdede anlatıldığı gibi islam arap ve iran akınları yüzünden dağılmıştır.

HUNZA TÜRKLERİ

Evet burası hunza türklerinin yaşadığı vadidir pakistanın en kuzeyindeki bu vadide ergenekon vadisinden çıkmak gibi bir boz kurt bekleme misali burada sıkışan ana guruplardan ayrı kalmış bu soydaşlarımızı unutmayalım çünkü onlar hala türçe konuşuyor türküz diyorlar ve en büyük hayalleri bir türkle tanışmak olduğunu söylüyorlar.

ÜÇ GÜNLÜK DÜNYA

Gülüm her seferinde seninle beraber olduğum rüyalarımdan sonra hüzün dolu saatlerim geçmek bilmiyor inan,

Boş ver bu gün de ölmedik ya ona da şükür diyelim ve ha de gel biraz da neşeli şeyler anlatalım geçmişteki güzel günlerimize giderek, biliyorsun gülüm her şey boş her şey yalan kalacak olan hoş bir seda bu kubbenin altında hepsi bu kadar.

Biliyor musun gülüm geçenlerde sana birkaç resim daha çekeyim dedim o alev saçlarını sahilde yele verdiğin günler de ki gibi, senden sonra gülüm ruhumda hayallerim küçük umut parçacıklarına hücum ediyorlar her seferinde, bu durumuma bir türlü çare bulamıyorum,

Eskisi gibi artık aşağılara sahile inemiyorum, Bayırlardan yukarı çıkamıyorum, yoruluyorum artık yaşlılık işte, bu sefer bir de bizim yayla yolundaki çiçekli pınarımıza gidelim dedim kendime.

Pınarımızın patika yollarını ormanın içinde adam boyu otlar kapatmıştı, aralarından cifin çiçeği kokularını derinden soluyarak pınarımıza gelmiştim zor da olsa sonunda. Gülüm pınarımızın Ağaçtan yapılma su kurunun içi hep küçük kurbağa yavrularıyla dolu olur baharlarda bilirsin yani küçük kep çeciklerimiz,

Külüstür fotoğraf makinemi güzelce temizlemiş ayarlamıştım, hala her şey yerli yerin de nasıl bıraktıysak öyle duruyor olsa da Kurunun etrafını otlar sarmıştı belli ki kimse bizim gibi temizlemiyordu oraları,

Kurunun içi söylediğim gibi yine küçük kep çeciklerle doluydu, sürü halinde oynaşıyorlardı yine, hani avuçlarımıza suyla birlikte alarak oynadığımız küçük kep çeciklerimiz, onları yine suyla birlikte almış oynuyordum,

Senin arada bir yere düşürüp ölmesinler diye telaşla alıp suya koyuşlarını hatırlamıştım sen pınarın öbür tarafında ben bari tarafında oturur üstümüze yıkılacakmış gibi duran çam ağaçlarını seyre dalar öbür taraftan kuşların şarkılarını dinlerdik.

Geldiğimizi gören bütün çiçekler etrafımıza toplanmışlardı kimisi sevinçten ağızlarını sonuna kadar açmış gülüyor kimisi çiçek gibi parlayangözlerle gülümsüyor kimisi de dudak bükmüş ağlıyor gibiydiler sanki.

Diz boyu olan çiçeklerimizi kucaklayıp öpüyordum gülüm, çiçeklerimiz sevinç gözyaşlarına boğulmuş, beni de ıslatmışlardı.

Hemen pınarımızın başındaki sahipsizlikten yabanileşmiş bal armudumuzun yaprak hışırtıları, ılık esintilerimizle birlikte gelişimizi alkışlıyorlar gibiydiler.

Allah’ın işi işte, tam o sırada birisi geldi, geçiyordu, rica ettim “Kardeşim bizi çeker misin?” diye, “Tabii ki,” dedi, ayarladım makineyi verdim “Şuraya bas dedim” o kadar, geçtik etrafımızı saran çiçeklerimizin tam ortalarında diz dize oturduk.

Sana sarılmış, ellerinden tutmuştum saçların saçlarıma karışmış, bedenlerimiz sarmaş dolaş, ellerimiz kenetlenmişti. Çek bizi şöyle dostum demiştim adama, güzel çek bu bizim son fotoğraflarımız olacak belki de diyordum, gülümserken çek sakın gözyaşlarımız görünmesin diyordum,

Adam “Peki” diyordu ve çekiyordu üst üste birkaç kere, adam yanımda oyalanmış ve “Buradan sonra nereye gideceksin?” diye sormuştu, ben de “Eve gideceğim,” demiştim “Orada yalnız mısın?” demişti “Hayır işte böyle sevdiklerimle sürekli beraberiz” demiştim.

Adam “Ben de o tarafa gidiyorum, beraber gideriz istediğin zaman” demişti, güzel yüzlü birisiydi, muhabbet ediyorduk hem de eve doğru yürüyorduk.

Ateş düştüğü yeri yakar derler ya oradan ayrıldığımızı gören çiçekler gözyaşlarına boğulmuşlar, ayaklarımıza sarılıyorlardı gitmeyin dercesine.

Adamla iyi anlaşıyorduk, yürürken yorulduğumu görünce ki seninle fotoğraf çektirirken çok heyecanlanmıştım kalbim sıkışıyordu arada, adam koluma girmişti, anlamıştı artık yardıma ihtiyacımın olduğunu.

Eve geçmiştik, adama teşekkür etmiştim, adam “İsterseniz götüreyim,” demişti “Nereye ki ?” demiştim, “Kimseniz yok mu?” diye sormuştu, “Var ama onlar gelecekler,” demiştim.

“Ne zaman gelecekler ’ki?” diye sormuştu, “Onlar müsait olunca,” demiştim, adam, “Benim de gidecek kimsem yok sizinle kalabilir miyim?” demişti.

“Ne demek, hem de çok sevinirim,” demiştim gülüm Karşı duvarımızın dibinde eskiden aldığımız kanepemiz boştu, “Orada yatarsınız,” demiştim.

Küçük odamın bahçesindeki erik çiçekleri penceremi renklendiriyorlardı, perdemi hiç kapatmıyordum, çiçeklerin heyecanlarına şahit oluyordum bazen de onlarla konuşuyordum yalnızlık belimi çok bükünce.

Çiçeklerin beyaz, mor, pembe yaprakçıkları rüzgârla birlikte küçük kelebekler gibi oradan oraya uçuşuyorlardı, çiçeklerin arasında şarkı söyleyen kuşlar hüzün doluydular sanki.

Ben de ninemin türküsünü içimden çığlıkla sessizce kuşlarınkiler ile karışık söylüyordum, hani vardı ya gülüm “Aktı gözüm yaşı sele karıştıdost eline gider seller içinde” diye söylenen.

Bir taraftan da adamı dinliyordum, adam “Kimi çağırsak acaba? Diye mırıldanıyordu arada, akşam olmuştu uzanmıştık yataklarımıza, hava kararmıştı.

Öylece muhabbet ediyorduk, “Çektiğin fotoğrafları vermeyi unutma” diye tembih ediyordum adama, “Sen merak etme” diyordu.

Gülüm o fotoğraflarımızdan birini senin saçlarını yele verdiğin kalem kaşlı, çiçek gözlü fotoğrafınla birleştirip mezarımızın taşına assınlar diye söylüyordum adama.

Adam her söylediğime tamam diyordu ve “Kimseyi ister misin gelsinler?” diye ısrarla soruyordu, ben de “İstemem mi, kim sevdiklerini görmek istemez ki?” diyordum.

Bu sefer adama içimden kızıyordum ne biçim sorular soruyor diye, ama senin için “Öleli yıllar oldu,” diye söyledim sonunda, adam “Biliyorum” dedi, “Nasıl yani?” dedim “Boş ver,” dedi.

“Çocuklar da uzaklarda çok zaman oldu görmeyeli” dedim, “Özlemiştim görmeye gidecektim şimdi gelme dediler” dedim, adam da “Olsun ne var ki bunda?” dedi.

“İşleri var onlar da gelemiyorlar” dedim, “canları sağ olsun bir gün görüşürüz elbet, Allah büyüktür” diyordum adama, ama Allah biliyor yüreğimin çığlıkları göklere yükseliyordu içimde.

Yaşlılık işte ne bileyim, ne olur ne olmaz diye çok üzülüyor ve korkuyordum ne yalan şöyleyeyim gülüm.

Senin için de “O beni yalnız bırakmazdı ben de onu ama Allah’ın takdiri işte çok zamandan beri o da yalnız ben de ama öbür dünyada buluşacağız nasıl olsa” dedim.

Gülüm olsun ne var ki bunda diyen adamın gözleri dolmuş, yüzü sararmıştı adama “Ne oldu ki?” diye sordum, “Yok bir şey ama öbürdünyada buluşma hayallerin çok güzel dedi.

Gülüm Allah o kadar büyük ki ne oldu biliyor musun, adam kanatlandı ve seni de çocukları da beş dakikaya aldı geldi, gülüm hep beraber hıçkırıklar içinde sarılmış, sevgi yumağına dönmüştük o an.

Yıllardır sol yanım ağrır göğsüm sıkışırdı ya hiçbir şeyim kalmamıştı bir anda, yıllar sonra ilk defa göğsüm sancımadan derin nefes alıyordum, yüreğim inanılmaz rahatlamıştı.

Düşünsene gülüm sen ben çocuklar hepimiz bir aradayız inanamıyordum, bu benim için en büyük bayramdı.

Nasıl da seviniyordum çocuklar gibi, adama sarılıp teşekkür edecektim ama adam yine gitmişti, herhalde herkese haber vermeye gitti diye düşündüm.

Adam kanatlanmıştı, hemen gidiyor geliyordu, ben de kendi kendime gene mi rüya görüyorum diye şüpheleniyordum.

Adam herkesi çağırmıştı, eş dost kim varsa gelmişlerdi, yıllardır kimsenin uğramadığı küçük odam düğün yeri gibiydi.

Bizim zamanımızda fakirlikten düğün de yapamamıştık, acaba şimdi mi bize düğün yapıyorlar diye düşünüyordum. Derken inanılmaz bir şey daha oldu, gelinlik giydin geldin hemen nasıl giydiysen.

Dünya güzeli olmuştun, cennetin hurileri senden nasıl daha güzel olabilirdi ki diye aklımdan geçiyordu.

Kendi kendime öyle mutlu olmuşum ki gözlerim yaşlı olsa da yüzüm hep güler gibi duruyormuş.

Gelmeyen kalmamıştı, bu nasıl iş diyordum kendime, çocuklar “Babamız hala gülüşünü bozmadı” diye konuşuyorlardı “Eğer bize dargın olsaydı biz onun ölü yüzünü güler göremezdik” diye söyleniyorlardı.

Gülüm inanır mısın meğerse bu sefer rüya görmüyordum, ölmüştüm evet Gülüm gerçekten ölmüştüm, yapacak bir şey kalmamıştı artık, bende ne yapalım kader işte diyordum kendime, yine de hiç olmazsa cenazeme geldiniz ya gülüm öyle sevinmiştim ki anlatamam.

“Hadi gidelim” diyordun bana “Nereye?” deyince “Cennete” diyordun “ama mezarımızdan gidelim, yolumuz oradan geçiyor” diyordun.

Fakat ben bu sefer çok üzülmüştüm eşe, dosta, çocuklara ayıp oldu, insan ölmeden önce gidip bir helallik almaz mı diye.

Ama gülüm böyle olacağını nerden bilebilirdim ki, çocukları göremedim diye yüreğim öyle dolmuştu ki nasıl desem bilmem ama ağlayıp senin de çocukların da moralinizi bozmak istemiyordum bu mutlu gününüzde.

Evet, gülüm adam resimlerimizi birleştirip mezar taşlarımıza asmıştı çabucak, sen çocuklara tembih ediyordun biz gidiyoruz bak şöyle yapın böyle yapın diye.

Ben de çocuklara sözler veriyordum “Çocuklar bir daha dünyaya gelebilirsem eğer sizinle düşüp sizinle kalkacağım, eğer dünyaya bir daha gelme şansım olursa ayrılıklara hiç fırsat vermeyeceğim” diyerek sözler veriyordum.

“Çocuklar siz de lütfen eş dost gülüp oynarken sakın size sığınanları unutup terk etmeyin, yalnızlıklara teslim etmeyin ne olur” diyordum.

Çocuklar da üzülüyorlardı ama iş işten geçmişti, üzüntülerine kalbim dayanmıyordu, evlat işte ne yaparlarsa yapsınlar onlara kızamıyordum.

Yine de “Çocuklar ne olursa olsun kapınıza gelmiş kimseleri boynu bükük geri çevirmeyin, size gönül vermişlerin gönüllerini kırmayın” deyip nasihat ediyordum.

“Veysel’in dediği gibi size dost diye sarılmış kolları itmeyin” diyordum, gülüm tam bir filmdi o sahnelerimiz o cenaze merasimimiz.

Hasretlerimizle birlikte Kitap’ta bitmişti, en son Satırlar da inşallah bu emeklerimiz boşa gitmez diye dua ediyordum.

Biz ölmüş olsak ’ta bizden sonrakilere acı hikâyemizle birlikte anılarımızın, nasihatlerimizin faydası olabilir diye düşünüyor kendi kendime seviniyordum ve öbür dünyada mücadeleme de devam etmeyi planlıyordum.

Ve dualarımı eksik etmeyecektim geride kalan neslimiz için, kardeşlik içinde bir dünya için, elimden geleni yapmaya kararlı idim, kabul ederse Allah’ın huzurun çıkıp yalvaracaktım ne olur Allah’ım savaşları durdurun, ayrılıkları sonlandırın, kardeşlik sağlansın insanlığın acıları bitsin artık diye.

Meğerse daha büyük hayallerim oluşmuştu bu yüzden çok mutluydum Allah’a gidiyordum yüz yüze görüşe bilirsem belki hayallerim gerçekleşebilirdi diyerek. Hoşça kalın.

İsmail soytekinoğlu yaşanmış hikayeler.

böyle bir yaşam ve gizem olamaz ben orada yeniden yaşamak istiyorum.

prosta kaşmar mojit iskazal izdes jit kak.

ELİZA ROMAN, YAŞANMIŞ HİKAYELER İNGİLİZCE DÜNYA YAYINI, İSMAİL SOYTEKİNOĞLU KİTAPLARI.

« Previous123Next »

Tags

Friends

  • loading Loading…

 

ismail soytekınoglu's groups