edward.t
photos
on Google Maps
views

edward.t's conversations

Rychcice ciążyły do Polski bo linia miała przebiegać pomiędzy Drohobyczem a Stryjem .Pozdrawiam Kazimierz

Prawdziwy fenomen bo Żydzi głównie zajmowali się handlem a w Drohobyczu mieli nawet rafierię , kancelarie adwokackie , rejenckie i innne

http://wikimapia.org/#lat=49.3892451&lon=23.5433578&z=14&l=28&m=b Panie Edwardzie bardzo dziękuję za wpis i zapraszam do obejrzenia wsi moich rodziców z satelity na powyższym linku Rychcice i Drohobycza gdzie do roku 1939 było 6 rafinerii oraz do pobliskiego kurortu Truskawiec . Ja opisalem tam ciekawe miejsca z okresu do roku 1939. Na www.nasza-klasa.pl prowadzę profil Ziemia Drohobycka gdzie zamieściłem ponad 1400 zdjęc / dokumentów z byłego powiatu drohobyckiego Mój nick tam RYCHCICZANIN .Pozdrawiam Kazimierz Świerniak ze Szczecina 1000km od Rychcic

Zawsze mnie interesowało skąd się wzieli osadnicy żydowscy na tych terenach. W dzieciństwie wiele słyszałem opowieści o żydach z Kolonii Izaaka i sąsiedniej Palestyny.

Nikt nawet z obecnie żyjących nie wiedział jak to się zaczęło i dlaczego oni tu mieszkali?

Moja ciekawość została zaspokojona.

Ciekawskich zapraszam do pobliskiej Kolonii Izaaka koło Odelska. Ciekawostką jest to że Synagoga oraz cmentarz żydowski był w Odelsku.

Położenie oraz lokalizację synagogi i cmentarza żydowskigo znajdziesz po wpisaniu Odelsk > szukaj na mapie WikiMapia .

Pozdrawiam wszystkich tropicieli przeszłości i Ciebie Jerzy, niestrudzonego wędrowcę po "dzikim wschodzie".

Żydzi byli przesiedlani z terenów Rosji carskiej na zachodnie obrzeża imperium rosyjskiego w latach 1791-1864, na podstawie specjalnego ukazu Katarzyny Wielkiej.

Osadnicy żydowscy wąski pas ziemi na zachód od Odelska Kolonia Izaaka otrzymali w 1849r. od samorządu guberni grodzieńskiej.

Przed II wojną św. w kolonii mieskało 26 rodzin żydowskich oraz 6 rodzin w pobliskiej Palestynie tylko nielicznym udało się przeżyć niemieckie obozy zagłady.

Po II wojnie światowej wytyczona została granica polsko-sowiecka. Kolonia Izaaka znalazła się w 900 metrowym pasie granicznym (полоса). Czego nie spalili hitlerowcy dokończyli sowieci. Rozgrabili oni i zniszczyli wszystkie zabudowania osadników żydowskich. Pozostały tylko resztki zarysów fundamentów zabudowań oraz drzewa w sadach.

Położenie Odelska powyżej linii: Białystok - Baranowicze.

Odelsk został utracony na rzecz CCCP. W 1944 r. wytyczono tymczasową nową granicę polsko-sowiecką. Mieszkańcy Odelska podejmowali starania o włączenie Odelska do Polski, gdzie pozostawała większa część ich parafii i większość ich ziem uprawnych.

Korekta granicy wschodniej w 1948 roku nie objęła ODELSKA.

Linia Curzona przebiegła około 2 km na wschód od Odelska.

Czytaj komunikat Nr 107 i następne.

Friends

  • loading Loading…

 

edward.t's groups