Ke Nupheap's conversations
Hi Gil!
Thank you very much for giving me the fun
Friendly greetings and Best wishes from Vietnam!
ជូនពរក្រុមគ្រួសារបងNupheapជួបតែសុខសប្បាយ
I'm glad to be acquainted with you too.
+បារាយណ៍ខាងលិច
បារាយណ៍ខាងលិច ជាបារាយណ៍ដ៏ធំជាងគេបង្អស់នៅតំបន់អង្គរ ជាទីទប់ទឹកសម្រាប់ឱ្យប្រជាកសិករខ្មែរ ស្រោចស្រព​ចំការ​ដំណាំ​របស់​ពួកគេ។ បារាយណ៍​នេះ​ឋិត​នៅ​ភាគ​ខាងលិច​នៃ​រាជធានីអង្គរធំ មានទំហំ៨គីឡូ ម៉ែត្រx២,១គីឡូម៉ែត្រ កសាង​ឡើង​នៅ​សតវត្ស​ទី១១​ក្នុង​រជ្ជកាល​ព្រះបាទ​សូរ្យវរ្ម័នទី១ ហើយសាងសង់រួចរាល់នៅ រាជព្រះបាទឧទយាទិត្យវរ្ម័នទី២។ នៅ​កណ្ដាល​ផ្ទៃទឹក​នៃ​បារាយណ៍​ខាងលិច​នេះ​មាន​ទី​ទួល​កោះ​មួយ​ដែល​មាន​ សាងសង់ ប្រាសាទ សម្រាប់បូជាដល់ព្រះវិស្ណុ ឈ្មោះប្រាសាទមេបុណ្យខាងលិច។ រូប​សំណាក​ព្រះវិស្ណុ​ផ្ទំ​នៅ​ទីនោះ​បច្ចុប្បន្ន​ត្រូវ​បាន ដាក់​តាំង​នៅ​សារមន្ទីរ​ជាតិ​ទីក្រុងភ្នំពេញ។ ទេសចរអាចងូតទឹកកំសាន្ត ឬ​ជួល​ទូក​ជិះ​ទៅ​ទស្សនា​ប្រាសាទ​មេបុណ្យខាង លិច។
ខេត្តសៀមរាបឋិតនៅភាគពាយព្យនៃប្រទេសកម្ពុជា ជាតំបន់ទេសចរដ៏សំខាន់បំផុតរបស់កម្ពុជា។ ខេត្តនេះ ជាតំបន់​ដែល សំបូរ​ប្រាសាទ​បុរាណ​ដែល​មាន​អាយុកាល​រាប់រយ​រាប់ពាន់​ឆ្នាំ​កន្លង​ទៅហើយ ជាពិសេសស្ថាបត្យកម្ម ប្រាសាទអង្គរវត្តដែលជាអច្ឆរិយវត្ថុ និង​ជា​បេតិកភ័ណ្ឌ​ពិភពលោក​ដ៏ល្បីល្បាញ​បាន​កំពុង​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ ក្នុងការ ជួយរកចំណូលជូនជាតិ និង​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​តាមរយៈ​អ្នក​ទេសចរ​ក្នុង និង​ក្រៅ​ប្រទេស។ ខេត្ត​នេះ​ផង​ដែរ​ឋិតនៅ​ពី​ខាងជើង​បឹងទន្លេសាប មានព្រំប្រទល់ជាប់ខេត្តកំពង់ធំ ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តព្រះវិហារ ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ និង​បឹងទន្លេសាប។ ខេត្តសៀមរាប​មាន​ផ្ទៃ​ក្រឡា១០២៩៩គីឡូម៉ែត្រក្រឡាមានចម្ងាយផ្លូវប្រមាណ ៣១៤គីឡូម៉ែត្រ ធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្លង​កាត់​តាម​ផ្លូវ​ជាតិលេខ៦អា មាន១២ស្រុក ចែក​ចេញ​ជា​១០០ឃុំ និង៨៧៥ភូមិ។
ប្រសិនបើ ​និយាយ​ដល់​ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ គេ​នឹកឃើញ​ភ្លាម​ដល់​ឈ្មោះ អូរ​ស្មាច់ និង​អន្លង់វែង។ តំបន់​ទាំងពីរ នេះ​ជាទី​តាំង​ដែល​ធ្លាប់មាន​ខ្មែរក្រហម​ឈរជើង​បន្ទាប់ពី​មានការ​ចុះចូល​ ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​រួចមក។ ពួកគេ​រស់ នៅ​ទីនោះ​ដោយ​បង្កើតជា​តំបន់​កាន់កាប់​របស់​ពយ​ក​គេ​ផ្ទាល់​មាន​ទាហាន​ ការពារ​ជាប់​ជានិច្ច។ តំបន់​នេះ​ក៏​ជាទី​តាំង សមរភូមិ​ដែលមាន​ការប្រយុទ្ធ​គ្នា​ស្រួចស្រាល់​ផងដែរ។ រហូតមកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ទីតាំង​ខ្លះ​នៃ​តំបន់​នេះ​ត្រូវ​បានរៀបចំ ធ្វើជា​តំបន់​កម្សាន្ត វប្បធម៌​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ដូចជា បឹង​តា​ម៉ុក និង​តំបន់​វប្បធម៌​ខ្មែរក្រហម​ជាដើម។ តំបន់ ​វប្បធម៌​ខ្មែរក្រហម​មាន​ទីតាំង​ឋិត​នៅក្នុង​ទីរួមស្រុក​អន្លង់វែង ចម្ងាយ​ប្រមាណ១០០គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ទី​រួមខេត្ត។ មានការ​ឆ្លាក់​ជា​រូបភាពផ្សេងៗស្ដីពី​សកម្មភាព​របស់​ពួក​ខ្មែរក្រហម ទាំង​របៀបរបប​ក្នុងការ​រស់នៅ និង​ចលនា រៀបចំ​ជា​ក្បួនទ័ព​ក្នុងការ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង នឹង​កម្លាំង​របស់​រដ្ឋា​ភិ​បាល។ តំបន់​នេះ​ជា​ផ្ទះ​របស់​តា​ម៉ុក (មេ​ខ្មែរក្រហម ដែលកាន់កាប់​នៅ​ភូមិភាគ​និរតី) និង​គ្រប់គ្រង​ដោយ​កងទ័ព​ខ្មែរក្រហម​នៅ​ចន្លោះ​ឆ្នាំ១៩៧៩-១៩៩។ នៅមាន ​ទីតាំង​ដែលមាន​លក្ខណៈ​ធម្មជាតិ និង​វប្បធម៌​មួយចំនួន​ផ្សេងទៀត​ដែល​ត្រូវ​បានរៀបចំ​គម្រោង​ក្នុង ការអភិវឌ្ឍ​ទៅជា​តំបន់​ទេសចរ​នៅក្នុង​ខេត្ត​នេះ។ តំបន់​ទាំងនោះ​មានដូចជា តំបន់​ទន្លេ​ស តំបន់​ប្រាសាទ​សឹង្ហ តំបន់ ប្រាសាទ​ពោធិ៍ តំបន់​ចំការ​គុយ តំបន់​បឹង​ស្នោរ តំបន់​ទំ​បន់​ថ្មី តំបន់​អាង​ត្រពាំង​បារាយណ៍ តំបន់​អាង​អូរ​អង្ក្រងជាដើម។ សូមបញ្ជាក់ថា ​ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ​មាន​ចម្ងាយ៤៦៩គីឡូម៉ែត្រ​ពី​រាជ​ធា​នៅ​ភ្នំពេញ។ ឋិត​នៅ​ប៉ែក​ឧ​ត្ត​រ​ឈៀង បស្ចិម​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ជាប់​ព្រំប្រទល់​ដែន​ថៃ។ ខេត្ត​នេះ​មាន​ច្រកព្រំដែន​អន្តរជាតិ​មួយ​ដែល​ត្រូវបាន​រៀបចំឡើង​ដើម្បី ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​ឱ្យចូល​ចិត្ត​មក​កម្សាន្ត​នៅ​ទីនោះ។ ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​អូរ​ស្មាច់​មាន​សាងសង់​ជា​តំបន់​កម្សាន្ត លក្ខណ​អន្តរជាតិ​ដូចជា សណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន កាស៊ីណូ​ជាដើម។ ទេសចរ​ភាគច្រើន​ជា​ជនជាតិ​ថៃ ដែល​ទៅ​កម្សាន្ត ឥត​ដាច់​ក្នុងមួយថ្ងៃៗរាប់រយ​នាក់។ ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​អូរ​ស្មាច់ មាន​ចម្ងាយ​ជាង៤១គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ទី​រួម​ខេត្តឧត្ដរមានជ័យ តាមផ្លូវ​ជាតិ​លេខ៦។
-នៅ​ខេត្តកំពង់ធំ​មាន​បឹង​មួយ​ដ៏​ធំ ដែលមាន​ទឹកថ្លា​ឈ្វេង​ខួប​ប្រាំង​វស្សា។ គឺ​បឹង​ព្រៃ​ប្រស់ ឋិត​ក្នុងភូមិ ព្រៃ ព្រាល ឃុំ​ព្រៃ​ព្រាល ស្រុក​កំពង់ស្វាយ ចម្ងាយ១៦គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ទី​រួម​ខេត្តកំពង់ធំ តាមផ្លូវ​ជាតិ​លេខ៦អា។ បឹង​ស្តុក​ក​នេះ មាន ផ្ទៃ​ប្រមាណ​ជាង២.០០០.០០០ម៉ែត្រ​ការេ ជា​ជង្រុក​ត្រី​ដំរី។ គេ​អាច​ទៅ​កម្សាន្ត​ជា​លក្ខណៈ​គ្រួសារ ដោយ​បរិ​ភាគ អាហារ​នៅ​ទីនោះ ឬ​រៀបចំ​អាហារ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ក៏បាន​នោះដែរ។ មាន​ខ្ចុះ​សម្រាប់​ជួល​អង្គុយលេង​តាម​មាត់ទឹក ដែល​អាច ឱ្យ​ភ្ញៀវ​ជិះទូក ងូតទឹក ស្ទូចត្រី និង​ស្រូប​ខ្យល់អាកាស​បរិសុទ្ធ​បាន​នៅ​គ្រប់​រដូវ។
កំពង់ធំ​ជា​ផ្នែក​កណ្ដាល​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា មាន​ផ្ទៃដី​ប្រមាណ១៣.៨១៤គីឡូម៉ែត្រ​ការេ ជាប់​បឹង​ទន្លេសាប​និង ខេត្តសៀមរាប នៅ​ផ្នែក​ខាងកើត ភាគខាងត្បូង ជាប់​ខេត្តកំពង់ចាម និង​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង រីឯ​ផ្នែក​ខាងកើត​ជាប់​ជាមួយ ខេត្តស្ទឹងត្រែង និង​ខេត្តក្រចេះ ព្រមទាំង​មាន​ព្រំប្រទល់​ជាប់​ខេត្តព្រះវិហារ​នៅ​ភាគ​ខាងជើង។ ខេត្ត​នេះ​មាន​ស្ទឹង​មួយ ដែលមាន​ប្រវែង​វែង​ជាងគេ​បំផុត​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា គឺ​ស្ទឹងសែន​ដែល​ហូរ​មកពី​ខេត្តព្រះវិហារ ចូលទៅក្នុង​បឹង ទន្លេសាប កាត់​តាម​ទី​រួម​ខេត្តកំពង់ធំ ដែលជា​ហេតុនាំឱ្យ​ទីរួមស្រុក​នៃ​ខេត្ត​នេះ​យកឈ្មោះ​តាម​ស្ទឹង​នោះ។ ខេត្ត​នេះ​មាន ចម្ងាយ១៦៨គីឡូម៉ែត្រ​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​តាមផ្លូវ​ជាតិ​លេខ៦អា មាន​ប្រជាជន​រស់នៅ​យ៉ាង​កុះករ ដែល​ប្រកប​របរ​រកស៊ី ធ្វើស្រែ​ចម្ការ នេសាទ និង​អាស្រ័យ​អនុផល​ព្រៃឈើ​ជាដើម។
-ប្រាសាទ​សម្បូរ​ព្រៃគុហ៍ រាជធានី​បុរាណឥសាន​បុ​រេរបស់​ខ្មែរ​សម័យ​ចេនឡា ដែល​កសាងឡើង​ដោយ​ព្រះបាទ​ឥសាន​វរ្ម័នទី១ក្នុងសតវត្ស​ទី៧ ធ្លាប់តែ​មានឈ្មោះ​ល្បីល្បាញ​នា​សម័យ​នោះ រហូតមកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​នៅសល់តែ​ការកត់ត្រា​ប្រវត្តិសាស្ត្រប៉ុណ្ណោះ រីឯ​ការពិត​ក្រុម​ប្រាសាទបុរាណ​នេះ​ត្រូវបាន​រង​ការបំផ្លិចបំផ្លាញ​ដោយ​ សង្គ្រាម និង​ធម្មជាតិ​ឥត​មេត្តា​ដល់​ការ​ខិត ខំ ទឹកចិត្ត របស់​បុព្វបុរស​ខ្មែរ​យើង ដែល​បាន​និម្មិត​សម្បត្តិ​ទាំងនេះ​ឡើងជា​កេរ្តិ៍​ដល់​កូន​ខ្មែរ​សោះឡើយ។ ឋិត​នៅកណ្ដាល​ព្រៃដោយ​ខ្វះ​ការយកចិត្តទុកដាក់ ជិត១ទសវត្ស ពី​ឆ្នាំ១៩៧១ ដល់១៩៨០ តំបន់​ប្រសាទ​នេះ​ត្រូវបាន​រួប​រិត ដោយ​រុក្ខជាតិ​តូចធំ ដែល​បាន​ព្យាយាម​ចាក់​ឬ​សប​ញ្ច្រៀ​ត ញែក ថ្ម​ជញ្ជាំង​ប្រាសាទ​ឱ្យ​បាក់បែក​ធ្លុះធ្លាយ។ តែ​ទោះ​យ៉ាងណាក៏ដោយ​បច្ចុប្បន្ននេះ​តំបន់​ប្រសាទ​ទាំងមូល​ត្រូវបាន​ យកចិត្តទុកដាក់​សារជាថ្មីការពារ និង​បន្ត​ជួសជុល​ឡើងវិញ ដោយ​សង្ឃឹម​នឹងមាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ចូលមក​ទស្សនា ស្វែងយល់​កាន់តែ​ច្រើនឡើង។ តំបន់​ប្រាសាទ​នេះ​ត្រូវបាន​គេ រកឃើញថា​មាន​ប្រាសាទ​សរុប​ចំនួន១៤០ប្រាសាទ ដែល​បែង​ចែកជា៤ក្រុម៖