Ali karagoz
Best photos All photos
558
photos
96
on Google Maps
views
ANA Üstümden nefesin çektiğin günden Bil ki hayatımda, yel esti, ana! Sensiz yediğimiz, bu nazı, nimet, Bu varlık dünyada abesmiş, ana! Sen gittin, saadet seninle gitti Hoş günüm, talihim, o günden bitti, Baht da yüz çevirdi, tenezzül etti, Uğurlu sandığım senmişsin, ana! Ninni söylemiştin, kalbim kan oldu, Sağ koyup gittiğin, hasta can oldu, Hayat düşündüğüm, bir yalan oldu, Sensiz kuru bir nefesmiş, ana! Her akşam evimize dönende gene Seni arıyorum hey döne-döne: Dünyada bir varlık göster ki, bana Hayatta senin yokluğun ne zormuş ana! Niyetin temizdi, varlığın için, Çekerdin, derdimi, sen için-için. Evdeki soğuğu, ısıtmak için Tek senin nefesin var imiş, ana! 09.04.2015.Ali Karagöz

Ali karagoz's conversations

ÇILDIR YAYLASI

Çıldır yaylasında bir yangın çıktı, Bir anda alevler etrafı sardı Karlar içinde dumanlar aldı Yananda yaylanın gülleri soldu.

Yaylanın dağları kardı borandı Yananların içinde canlılar vardı, Etrafını göl ve dereler sardı Yananda yaylanın dağları soldu,

  17.03.2011. Ali Karagöz

Görüştüğüm o gün sanki yerden kopmuştum, Numaramı sana verip bir kenarda durmuştum, O an ben kendim değil çevrilip, sen olmuştum, Ben özümden habersiz seni yaman sevmiştim.

Günler yıl gibi geldi, aylarımı yitirdim, Gül-çiçekli bağımı viran hale getirdim, Seni taptığım o gün ben özümü yitirdim, Ben özümden habersiz seni yaman sevmiştim.

Zümrüt gözlü ömrümü hazan ile vurmuştum, Özüm öz ellerimle kalbimi kavurmuştum, Gönlüm Bin intizarda, kulak seste durmuştum, Ben özümden habersiz seni yaman sevmiştim.

Ben Mecnunun halinde, sense adi bir yalan, Sen sokakta gezmiştin, bendim sevgisi talan, Kıymeti ucuzlanmış şimdi gereksiz olan, Ben özümden habersiz seni yaman sevmiştim.

YERİNE

İçime kök salan aşk ağacından Yine dert fışkırır, budak yerine. Geçti sevdaların hezimetinden Gölgeme sığındım, otak yerine.

Son görüş yerinde ellerimde çiçek, Ruhumda sevda saçan, ışıldak böcek Yine yalnızlığı seçti, bir gökçek Öper karanlığı, dudak yerine.

Kalbimden yıldız gibi fışkıran, Derman yerine dert saçtıran, Yeni âşıkları seda diye kandıran, Dağlara sığındım, ova yerine.

     11.03.16. Ali Karagöz

YERİNE

İçime kök salan aşk ağacından Yine dert fışkırır, budak yerine. Geçti sevdaların hezimetinden Gölgeme sığındım, otak yerine.

Son görüş yerinde ellerimde çiçek, Ruhumda sevda saçan, ışıldak böcek Yine yalnızlığı seçti, bir gökçek Öper karanlığı, dudak yerine.

Kalbimden yıldız gibi fışkıran, Derman yerine dert saçtıran, Yeni âşıkları seda diye kandıran, Dağlara sığındım, ova yerine.

     11.03.16. Ali Karagöz

SEVİYORUM

Dağlar başında yarışan Ak bulutlara karışan Karlarını, seviyorum.

Yamaçlardan taşıp, çıkan, Çağıldayıp, sessiz akan Sularını, seviyorum.

Her yanı yeşile kanmış Bin bir çiçekle donanmış Yaylasını, seviyorum.

Kışın ak duvak bürünen Yazın al, yeşil görünen Gelin halini, seviyorum.

Başı açık, gözü engin Yalın-ayak, gönlü zengin Çocuğunu seviyorum.

Sudan ırak, kurak, çorak Güneşten kavrulan, çıplak Kıracını, seviyorum.

Başında çolpan- yıldızı ülkemin en güzel kızı Ayşemi, seviyorum.

Kucağında çok yattığım Yürürken elinden tutuğum. Atamı, seviyorum.

Beni ninniyle uyutan Sevip, sevip de büyüten. Anamı, seviyorum.

Bu sözümde yoktur yalan Atalardan bize kalan Vatanımı, seviyorum.

BEYAZIT MEYDANINDAKİ ÖLÜ...

Bir ölü yatıyor on dokuz yaşında bir delikanlı gündüzleri güneşte geceleri yıldızların altında İstanbul'da, Beyazıt Meydanı'nda.

Bir ölü yatıyor ders kitabı bir elinde bir elinde başlamadan biten rüyası bin dokuz yüz altmış yılı Nisanında İstanbul'da, Beyazıt Meydanı'nda.

Bir ölü yatıyor vurdular kurşun yarası kızıl karanfil gibi açmış alnında İstanbul'da, Beyazıt Meydanı'nda.

Bir ölü yatacak toprağa şıp şıp damlayacak kanı silâhlı milletimin hürriyet türküleriyle gelip zaptedene kadar büyük meydanı... (Nazım Hikmet RAN)

SÜZME BENİ Süzme beni, ay sarışın nazenin, Bir aşkın sevdası üzüyor beni. Hasret peynir gibi kasıp, kavurur Çeten arasında süzüyor beni. Yakın gelenim yok yansın oduma, Âlem bülten olup acı dumanıma. Değirmen taşı gibi çöküp üstüme Minnet hıncım-hıncım eziyor beni. İçimiz alevli, çölümüz sönük, Bakan öyle bilir herkesten öndük. Akıtmış aşağı bahtı- yüzü dönük, Gitmiş çay yukarı geziyor beni. Yar gezen çimende ot üste ehem, Dilaver istese, bir nefes mehlem. Oyuncak aktarsa, hazır teşbihim, Felek sap üstüne düzüyor beni. Bu aşka düşeli kalma kaldı yım, Bilmiyorum ne yerde, ne mahal dayım. Talihim dolaşmış yumak haldeyim, İnanma bir kimse çözüyor beni.

TURNAM GİDERİSEN BİZİM İLLERE

Turnam giderisen bizim ellere, Vezir Ardahan’dan göçtü diyesin, Karşıdan geldi düşman hanları, Çıldır da döğüş oldu diyesin.

Haberimiz iletilsin dosta varanlar, Varıp dostun didarını görenler Şahan, şahan paşaları soranlar, Din, vatan uğruna şehit düştü diyesin.

Bu Mevtayı Nasıl Tanırsınız Giderken alkolden girdi komaya Meyhaneyi yurt sayardı bu deyyus. Yemin eder 'pazar' derdi 'cuma'ya Ağustos'u Mart sayardı bu deyyus. 'Ben dahiyim, eşim-dengim az' derdi İnat için 'zemheri'ye 'yaz' derdi Kuşa 'kirpi', kurbağaya 'kaz' derdi Kel sıpayı kurt sayardı bu deyyus.

« Previous12345678...1112Next »

Friends

  • loading Loading…

 

Ali karagoz's groups