Jiří Bureš
Best photos All photos
photos
on Google Maps
views
S fotoaparátem můžu navštívit místa, kolem kterých jinak jen profičím.
« Previous123Next »

Jiří Bureš's conversations

Rohový dům na ulici 6. května. Původně radnice, poté mateřská škola, kulturní středisko s čajovnou. Budova na začátku 21. století vystěhována. V roce 2007 začala rekonstrukce budovy.

Kovářská dílna postavená kolem roku 1800 z vepřovic. Přízemní dům s 2 zamřížovanými okny, k němuž je připojen menší domek s okénkem a průchodem do dvora.

Přízemní dům v židovské čtvrti stojí nedaleko holešovského zámku byl postaven na konci 18. století.

Předměstský přízemní dům č. p. 185 v židovské čtvrti se zachovanou barokní půdorysnou dispozicí a členěním fasády stojí v bezprostřední blízkosti zámku. Pozdně barokní dům pochází z konce 18. století.

Historizující měšťanský jednopatrový dům s náročnou historizující fasádou v centru města na hranici městské památkové zóny. Postaven byl na přelomu 19. a 20. století. Dům má obdélný půdorys se symetricky členěnými rizality na nárožích. Zalamovaná korunní římsa nese mansardovou střechu.

Pozdně barokní kaple svatého Martina byla postavená roku 1744 a později byla upravována.

Pozdně barokní zděná kaple svatého Martina (postavena 1744) stojí vedle budovy bývalého chudobince. Kaple má obdélníkový půdorys se závěrem. Kaple je rozdělená na kapli a na přízemní předsíň s rovným stropem.

Bronzové sousoší dřevařského dělníka a partyzána stálo od poloviny 80. let na hlavním holešovském náměstí. Vzhledem k umístění u silnice a zvednuté paži kovového dělníka, bylo sousoší hanlivě pojmenováno jako Stopaři. Po roce 1989 bylo sousoší přemístěno vedle budovy ubytovny policejní školy.

Kamenný rokokový pomník. V horní části je kříž s korpusem, dole socha Krista Zmrtvýchvstalého. Náhrobek byl zhotoven po roce 1742.

Josef Drásal, nazývaný Hanácký obr. Josef Drásal se narodil 4. 7. 1841 v Chromči na Šumpersku. Svým vzrůstem se Josef Drásal už v dětství lišil od svých vrstevníků. Drásal se nechal zlákat k vystupování na veřejnosti v šumperské Panorámě. Hostinský Janoch pochopil, že by se na takové atrakci daly vydělat velké peníze. Drásala přesvědčil a v dalších dvaceti letech podnikali cesty po Evropě. Vystupováním si oba vydělali slušné peníze. Drásal si koupil za 4000 zlatých dům v Holešově na Plačkově, kde bylo vše přizpůsobeno jeho výšce. V domě Josef Drásal žil až do konce svého života. Celý život nebyl Josef Drásal u lékaře. Ve 45 letech onemocněl a musel ulehnout. Jeho stav se postupně rychle zhoršoval. Josef Drásal zemřel 16. prosince 1886 na chrlení krve.

Friends

  • loading Loading…

 

Jiří Bureš's groups