Jiří Bureš
Best photos All photos
photos
on Google Maps
views
S fotoaparátem můžu navštívit místa, kolem kterých jinak jen profičím.
« Previous123Next »

Jiří Bureš's conversations

Významná židovská památka v Holešově. Je to menší ze dvou holešovských synagog. Větší synagoga byla za druhé světové války dvakrát vypálena a následně zbourána.

Židovský hřbitov vznikal postupně od roku 1606. Nejstarší náhrobek je z roku 1647. Je to jedna z mála podobných dochovaných židovských památek v České republice. Na židovském hřbitově je pohřbeno mnoho významných osobností. Mj. je zde hrobka významného učence Sabatai ben Meir Ha-Kohena zvaného Šach (zemřel v roce 1663). Na hřbitově jsou také náhrobky rabínů Josefa Biacha Feilbogena a Jakoba Freimana.

Holešovský židovský hřbitov vznikal od roku 1606. Nejstarší náhrobek je z roku 1647. Na židovském hřbitově je asi 1500 náhrobků.

Židovský hřbitov vznikal postupně od roku 1606. Nejstarší náhrobek je z roku 1647. Obřadní síň na fotografii je z roku 1903. Za války byla silně poničena a devastace pokračovala i v následujících letech.

Ty dvě věže jsou součástí chrámu Nalezení svatého kříže, takže bych to s klidným svědomím kostelem nazval. ;-) Má verze http://www.panoramio.com/photo/4580343

Morový Mariánský sloup stojí u kostela Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Sloup je vysoký sedm metrů a je zakončen sochou Panny Marie, která má nad hlavou svatozář, ruce sepjaté k modlitbě, oči obrácené k nebesům. V rozích balustrády jsou tři sochy světců (sv. Roch, Jan Nepomucký a Jan Sarkander). Holešovský morový sloup byl postaven na začátku 18. století z vděčnosti za odvrácení moru. Autor sloupu je neznámý.

Osmiboká ranně barokní Kaple Svatého Kříže byla postavena v roce 1662. Autorem kaple je císařský architekt italského původu Filiberto Luchese. Původně kaple sloužila jako malá modlitebna. Kaple je osmiboká a stojí na místě bývalého hřbitova (nyní Smetanovy sady). Uvnitř kaple jsou čtyři náhrobky v podlaze. Na čelném místě je náhrobní kámen z roku 1703. Uvnitř kaple jsou nástěnné malby znázorňující scény z písma svatého i Nového zákona. Kaple sv. Kříže byla v roce 1970 renovována.

Dominantou náměstí svaté Anny je jednolodní filiální kostel sv. Anny, který stojí na místě původního bratrského sboru. Zpustlý kostel od základů přestavěl František Antonín Rottal. Po dokončení byla budova předána řádu trinitářů. V kryptě pod kostelem je pohřbeno 5 trinitářů. Uvnitř kostela je nad oltářem obraz svaté Anny, která v přítomnosti svatého Zachariáše vyučuje Pannu Marii. V kostele je pět barokních oltářů.

Hlavní holešovské náměstí s velkým kruhovým objezdem a kašnou.

Friends

  • loading Loading…

 

Jiří Bureš's groups