VIKTOR HERMAN
611
photos
460
on Google Maps
views
Od mládí jsem poznával přírodu s prutem v ruce. Dnes chodím převážně s foťákem a jsem rád, že mohu ukázat místa, která mám nejraději. Šumavu v okolí Horní Vltavy, jihočeské rybníky a především Skandinávii, která je pro mě symbolem svobody. Welcome to my gallery. From my childhood I´ve been walking in countryside with fishing rod. Now I prefere walking with my camera. I want to show you all my favorite places especially Šumava mountains, South Bohemian ponds and Scandinavia. My favourite time is waiting for the first sunbeams early in the morning.......

VIKTOR HERMAN's conversations

what an incredible view!!! L

Hi Warner Athey. Thanks. Great Birds These Coots. Sadly only one survived fledging. I presume Psycho the Swan had a lot to do with that. I saw this adult coot attack the swan a couple of times. It flew and paddled it's giant feet across the water screaming and splashing water everywhere until it rammed the swan at high speed. Startling Psycho the Swan, who has been known to attack Alsatians and people. Luckily we are good friends Tone.

LIKE

_Superba visione della cittadina fortificata, che non avrei riconosciuto, senza il titolo...l'ho visitata più volte e quando passo in A14, non manco mai di guardare all'insù per scorgerne la torre...sarà il ricordo di Francesca e Paolo!

Bella galleria, complimenti!...e saluti, Airone

Nice portrait (L+F)! Greetings from Peru

Hi Andrey indeed... Norwegian coastal landscape is amazing and we've got a perfect light here as a special bonus!

Cheers, Tom

Honzíku díky za kuk potěšení na mé straně. ahoj _Zdeněk

Great photo, LIKE & FAV! Warm greetings, iflbo

Krásná princezna , velmi pěkný úsměv slečny , líbí a fav

Pěkný zbytek dne

S pozdravy Michal

Similar in green and red ;-)
WonderfuL composition!

Děkuji všem za návštěvu. Zdraví Olda.

Friends

  • loading Loading…

 

VIKTOR HERMAN's groups