Leszek K.
Best photos All photos
66
photos
40
on Google Maps
views
« Previous12Next »

Leszek K.'s conversations

Zgadzam się w pełni - każdy taki ocalały dworek bardzo cieszy...

Dlaczego tak mało mówi się o tym ? !!To zmienia mój pogląd na temat niemców https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=AuBgTjokJRw

Mło popatrzeć a oto krótki opis - (Park został założony w 1796 roku przez Stanisława Szczęsnego Potockiego dla żony Zofii Potockiej i nazwany na jej cześć "Sofijówką" (od imienia). Założenie parkowe kosztowało 15 milionów ówczesnych polskich złotych, co stanowiło kolosalny wydatek na ówczesne czasy, a jego budowa zakończyła się w pierwszych latach XIX wieku. Projektant i wykonawca - polski inżynier wojskowy Ludwik Metzell zgromadził florę z wielu zakątków Europy (m.in. posadzono 512 gatunków drzew z całego świata.Całość została skomponowana przestrzennie w stylu romantycznym. W trakcie budowy wykopano dwa wielkie sztuczne stawy (Dolny i Górny), które połączono kaskadą rzeki Kamionki, natomiast pod ziemią oba stawy łączył kanał ze śluzą (podwodna rzeka), którędy do dnia dzisiejszego pływają łodzie obwożąc turystów. Na dolnym stawie utworzono wyspę na której wybudowano największy w Europie wodotrysk (fontanna Żmija). Do stawu wpadał wodospad o wysokości 23 metrów. Park zajmował obszar 160 hektarów, na powierzchni którego znajdowało się ponad 60 różnego rodzaju dzieł architektonicznych: rzeźby i popiersia z pracowni we Włoszech i Grecji, starożytny amfiteatr, "samotnia", "skała leukadyjska", "labirynt kreteński", "Pola Elizejskie", sztuczne groty, altany, mostki, pawilony, obeliski, amfiteatr i inne. Rośliny do parku zostały sprowadzone z Turcji i Egiptu, a ptaki z Ameryki. O park dbało 200 samych ogrodników. Zespół parkowy po jego ukończeniu, stanowił jeden z najwspanialszych w Europie parków krajobrazowych).

Wspaniała wycieczka po Polskich zabytkach.

           Dziękuję i Pozdrawiam.

Dobre zdjęcia i piękne krajobrazy.

chyba był dawno już tam nie widziałem wojaków

wypalone lonty się poniewierają po piachu ale wszytko bardzo stare

Niestety, boleję nad tym i potwierdzam: cham polski jest zjawiskiem jedynym na świecie. Z racji swoich zajęć podróżuję często po tych samych fortyfikacjach, które dzielimy z Litwinami, Białorusinami i Ukraińcami i nigdzie nie spotyka się takiej dewastacji, demolki i fajansiarstwa jak u nas. Celowo piszę o sąsiadach ze wschodu bo to o nich najczęściej wypowiadamy się z lekka pogardą. O Europie Zach nawet nie wspominam... Więc niestety, potwierdzam... Dzięki za komentarze, pozdrawiam.

,,Starzy górnicy powiadają, iż to część konstrukcji chłodni ale nijak nie rozumiem po cholerę w fabryce amunicji chłodnia'' W tym miejscu przed wojną była kopalnia bardzo wysoko kaloryczne węgla, a nad nią znajdowała się wielka elektrownia.W czasie wojny była tam nie tylko fabryka amunicji - była to dolina przemysłowa,częściowo umieszczona pod ziemią w starych chodnikach po kopalnianych. Produkowano tam między innymi samoloty odrzutowe i przeprowadzano badania (ośrodek badawczy)nad nową bronią.

Z tym mostem drewnianym było trochę kłopotu,co roku jeździliśmy (saperzy z Kazunia) łamać lód ładunkami trotylu rzucanymi z mostu żeby go nie poniosło.

Zachody słońca Masz ciekawe.

        Pozdrawiam.

Friends

 • loading Loading…

 

Leszek K.'s groups