Привет Нарек! Почему они не выбрали это фото? Чем они руководствовались вырезая это фото? Оно же подпадает под все их условия. Не понятно короче..
Վերին կամ Նոր Հալիձորով, որը համեմատաբար նոր է հիմնվել։ Ճանապարհին, խճուղուց ձախ, գտնվում է այն համեստ հուշարձանը, որը կանգնեցված է Խրիմյան Հայրիկի հիշատակին։ Տաթև գնալիս նա հանգստացել է այդ տեղում:
Հալիձորից հետո խճուղին ոլորապտույտ անցնում է անտառի միջով։ Եվս մեկ երկու ոլորապտույտ և մեր առաջ բացվում է սքանչելի համապատկեր, դա Որոտանի անդնդախոր ձորն է։ Հալիձորը բնության բոլոր գեղեցկություններով բացվում է տեսնողի առաջ։ Ձորով հոսում է Սյունյաց աշխարհի հրաշալիքներից մեկը՝ Որոտանը։ Հեռվում, ձորի մյուս կողմում նշմարվում է Տաթևը։ Սա Հայաստանի բնության այն անկյուններից է, որ մարդու վրա թողնում է անջնջելի տպավորություն, եթե գեթ մի անգամ եղել է այս կողմերում։ Դեպի Տաթև սկսվում է կեռմանները շարանը, որը Որոտանի ձորով իջնում է դեպի «Սատանի կամուրջ»։ Բոլոր կողմերից կամուրջը եզերում են սեպացած, միապաղաղ ժայռեր, որոնք մի անցք են թողել գետի համար։ Այդ անցքում, մինչև կամուրջը վերևից ծածկելը, այսինքն՝ ցեմենտապատելը (որը կատարվեց վերջերս) երևում էին ահագին ստալակտիտներ1, որոնք սպիտակ մեծ մոմերի նման կախ են ընկել ջրի վրա։ Որոտանը, քարանձավից դուրս գալով «լույս աշխարհ», շարունակում է իր ընթացքը։ Այսօր էլ անցորդներից շատերին զարմանք է պատճառում կամուրջի գոյությունը։ Մեր պապերն էլ իրենց մտքին ու խելքին շատ են զոռ տվել, թե ինչպես է գոյացել կամուրջը, բայց իզուր... Ժողովուրդը բնության քմահաճ խաղի բացատրությունը չկարողանալով տալ, այս հրաշակերտ ստեղծագործությունը անվանել է «Սատանի կամուրջ»։
Բնական քարանձավների առաստաղներից հաճախ իջնում են ձագարաձև տեսք ունեցող շթաքարեր, որոնք կոչվում են ստալակտիտներ։ Դրանց հանդիպակաց բարձրանում են ավելի լայն բրգաձև շթաքարեր, որոնք կոչվում են ստալագմիտներ։
Անցնելով կամուրջը, սկսում ենք յոթ կիլոմետր բարձրանալ սարն ի վեր դեպի Տաթև։ Խճուղին ոլորապտույտ անցնում է սարի համարյա ուղղաձիգ կողով։ Ակամայից մտածում ես, թե ինչպես են իր ժամանակին մարդիկ երթևեկել այս տեղերով։ Ի դեպ, ներկայումս կառուցված է նոր խճուղի, որը շատ է հեշտացնում Տաթև գնալը։
Վերջապես մոտենում ենք Տաթևին։ Մարդուն զմայլեցնում են մի կողմից նրան շրջապատող անտառապատ սարերը, մյուս կողմից՝ անդնդախոր ձորերը։
Ինչպես ասացինք, Տաթևը բազմել է Սյունյաց աշխարհի մի հոյակապ բարձունքում, որտեղից բացվում է գեղատեսիլ համայնապատկեր դեպի Որոտանի անդնդախոր ձորը։ Այդ ձորը այլ կերպ կոչվում է Հալիձոր։ Նա այնպիսի մի թովչական հատկության ունի, որ մարդ ակամայից բնության նկատմամբ ավելի բերկրանքով ու սիրով է լցվում։
Որոտանի անդնդախոր ձորը ունի 400—800 մետր խորություն, աջ կողմը անտառապատ է, իսկ ձախը՝ ոչ։ Զմայլվել այդ ձորով երկար կարելի է, որի կախարդիչ բնապատկերը մարդուն շատ է գրավում, բայց թողնենք այդ բոլորը և մոտենանք սարի լայն, բայց բարձր գագաթին, ուր բազմել է Տաթևը՝ Սյունյաց աշխարհի երբեմնի վարդապետարանը։ Այդ հռչակավոր մենաստանը, որը գտնվում է թերակղզային մի բարձրավանդակի վրա, անդնդախոր Հալիձորի եզերքին, ունի շատ անառիկ դիրք։ Վանքը մատչելի է միայն մի կողմից, որտեղ և կառուցված են հաստ պարիսպներ։
Նախ Տաթևի անվանման ստուգաբանության մասին։ Մեր մատենագրության մեջ տրվում է երկու բացատրություն՝ նվիրագործված հայոց երկու ավանդություններով։ Առաջին բացատրությունը կապվում է ս. Թադևոս առաքյալի աշակերտ Ստաթեոսի անվան հետ, որը իր ժամանակին Սյունիքում քրիստոնեություն է քարոզել, և «ի վերջո հանգչում է այս չնաշխարհիկ դալարագեղ վայրի վրա, ուր կառուցվում է մի փոքրիկ մատուռ»
начале XX века было совершено одно из самых тяжких преступлений против человечества – геноцид армян в Османской империи (Турции), который унес жизнь более 1,5 млн невинных жертв. В результате этого преступления армяне, которые более трех тысяч лет населяли эту территорию и являлись коренным населением, были физически уничтожены и депортированы из своей родины.Идею истребления немусульманских народов Османской империи турецкие султаны, а затем пришедшие им на смену младотурецкие правители вынашивали давно. Так, ещё в 1895—1896 годах турецким султаном была спровоцирована резня армянского населения, в результате которого были убиты около 300 тысяч армян.Вступление Турции в Первую мировую войну в августе 1914 года дало, по мнению младотурков, “уникальный шанс” для окончательного решения “армянского вопроса”. Истребительная миссия отмечена словами Талаат Паши – одного из лидеров Оттоманской Турции, министра внутренниx дел: “Убейте, несмотря ни на что, всех армянских женщин, детей и мужчин”.Истребление армянского населения началось в 1914 году и продолжалось до сентября 1918 года. В результате - коренное армянское население было физически уничтожено или депортированно в так называемые центры перенаселения, а фактически в пустыни Месопотамии, Ливана, Сирии, где большинство из них погибло по дороге от голода и болезней. Армяне - военнослужащие были отчислены из армии, собраны в накопительных пунктах и расстреляны. Около 1,5 млн молодых и пожилых людей, женщин и детей были жестоко убиты, многие из них вынуждены были принять ислам, а дети, лишенные своих родителей, воспитывались как турки. Это был Первый геноцид XX века, который, к несчастью всего человечества, привел в конечном счете к появлению нового термина - “геноцид”. <br><br>Несмотря на то, что многие политические деятели из разных стран мира осудили массовую резню армян, армянский геноцид вскоре был временно забыт европейцами и вновь упомянут в угрожающей речи Адольфа Гитлера перед своими генералами, который после получения полной власти в Германии, решил завоевать Польшу в 1939 году: “Я отправил на Восток только свои отряды "Мертвая голова", я приказал им убивать без милосердия и жалости мужчин, женщин и детей польского происхождения... Кто, в конце концов, говорит сегодня об уничтожении армян?”.Днём памяти жертв геноцида армянского народа принято считать 24 апреля. В этот день 1915 года младотурецкие правители, главную роль среди которых играли трое: Талаат-паша, Энвер-паша и Джемаль-паша — приказали собрать всю армянскую интеллигенцию в Стамбуле и расстрелять. 24 апреля… День боли за потерю миллиона невинных жизней, боли за страдания от турецкого ига на протяжении веков, боли за бесстыдное отрицание Турцией своего прошлого. Ни один армянин не забудет этот день. В этот день каждый год более 1 млн человек посещает Мемориальный комплекс памяти жертв геноцида, чтобы поклонить головы перед невинными жертвами первого геноцида XX века. В этот день каждый год в 7 часов вечера по всей территории Армении обьявляется минута молчания…Мемориал жертвам геноцида был построен в 1965 году в Ереване, в 50-ую годовщину трагических событий 1915 года, чтобы поведать миру о до сих пор не наказанном зверстве против невинных людей и чтобы утешить тех, кто имеет человеческое сострадание.Мемориал состоит из трех основных сооружений: 100-метровая базальтовая стена с названиями армянских городов и деревень, где армяне были убиты по приказу турецкого правительства, 45 метровая гранитная стела, символизирующая единство двуx частей армянского народа - Армении и диаспоры, иx возрождение и стремление в вечность, и мемориальное святилище - круглое сооружение с вечным огнем в центре, которое занимает главное место в этой арxитектурной композиции. Рядом с Мемориалом геноцида посажена пихтовая аллея. Мировые лидеры, включая Папу Римского Иоанна Павла II, Владимира Путина – президента России, Жака Ширака – президента Франции, Леонида Кучмы – президента Украины и многие другие посадили деревья вдоль этой аллеи, в память жертв геноцида армян.В 1995 году рядом с Мемориалом был открыт Музей геноцида. В музее есть тысячи документов и фотографий, раскрывающиx историю подготовки и осуществления правительством Турции геноцида армян. Здесь также представлены материалы различных международных организаций, государственных органов, осудивших геноцид. Поскольку музей является также научным центром изучения истории геноцида армян, там есть библиотека, хранилище документов, зал для конференций, рабочие комнаты.Мемориал и Музей геноцида армян построены, чтобы дать надежду выжившим и их последующим поколениям. Он стоит в торжественной тиши на склоне горы, где любой почувствует силу любви библейской горы Арарат.
In the beginning of the XX century the Ottoman Empire (Turkey) committed one of the biggest crimes against humanity, the Genocide of Armenian people which took over 1.5 million innocent lives. As a result of this crime, the Armenians, who had lived in their native land for over 3 thousand years where physically eradicated from their motherland.The idea of exterminating non-Islamic nations from the Ottoman Empire was nurtured by Turkish sultans and later by Young Turk government for a long time. Back in 1895-1896 the Turkish sultan provoked a massacre of the Armenian population, which according to different sources resulted death of 300 thousand Armenians.Young Turk rulers were convinced that Turkey’s entry in the First World War in August of 1914 provided a "unique chance" for final resolution of the "Armenian Question". The extermination plan is well reflected in the word of Talaat pasha, one of Ottoman Turkey leaders, the minister of internal affairs: "Kill all Armenian women, children and men without concern".The extermination of the Armenian population started in 1914 and continued till September of 1918. As a result the native Armenian population was physically annihilated or deported to so called relocation centers - actually barren deserts of Syria and Mesopotamia, where those who had survived the inhumane conditions of deportation, were put to death or left to die from hunger and thirst. The Armenians, who served in the army at that time, were dismissed from service, put into concentration camps and executed. About 1.5 million young and old people, women and children were slaughtered inhumanly, many of them were forced to adopt Islam, and children, who were deprived of their parents, were raised as Turks. This was the 1st Genocide of the 20th century, and this was the human misfortune that eventually had to coin the term "Genocide." Though many statesmen from numerous countries condemned the mass murder of the Armenians, the Armenian Genocide was soon temporarily forgotten amongst Europeans to be mentioned again in an ominous speech by Adolph Hitler, who after achieving total power in Germany, decided to conquer Poland in 1939 and told his generals: "Thus for the time being I have sent to the East only my 'Death's Head Units' with the orders to kill without pity or mercy all men, women, and children of Polish race or language. Only in such a way we will win the vital space that we need. Who today remembers the extermination of the Armenians?" April 24th is considered to be the memorial day of all victims of the Armenian Genocide. On April 24th 1915 the Young Turk rulers, led by Talaat, Enver and Jemal pashas, illegally arrested Armenian religious, political, educational and intellectual leaders in Istanbul and put to execution. April 24th… This day condenses in itself the pain for loosing millions of innocent lives, the pain for suffering Turkish yoke for centuries, the pain for shameful denial of Turkey of its past! No Armenian forgets this day of the year. Every year on this day more then one million people visit to Armenian Genocide Memorial to bow heads to the innocent victims of this first Genocide of the 20th century. Each year on this day at 7:00 p.m. a minute of silence is declared in Armenia.Armenian Genocide Museum and Memorial, was built in 1965, for the 50th anniversary of the Armenian Genocide and is located on a hill inside Yerevan to narrate the yet unpunished atrocity towards innocent victims and to console all those who have human compassion… The Genocide Memorial includes three main structures: a 100 meter long basalt wall with names of Armenian villages and towns, where Armenians were massacred by Turkish government, a 45 meter high granite stele which is split vertically by a deep crevice, symbolizing the unity of the people in Armenia and Diaspora, who continue their eternal progress towards future, and the Memorial Sanctuary, which is a circular composition with eternal flame in its center and is the main structure of the memorial. Next to the Genocide Memorial, an alley of fir trees is created. World leaders, including the Pope John Paul II, V. Putin, the president of Russia, Jacques Chirac, the president of France, Leonid Kuchma, the president of Ukraine and many others have planted trees along this alley in memory of millions of innocent victims.In 1995 the Genocide Museum was opened next to the Memorial. The Museum has thousands of documents and photos, which reveal the history of preparations and implementation of the Armenian Genocide by the Turkish government. Many documents from various international organizations, state entities condemning the Armenian Genocide are also presented in the museum. Because the museum is also a scientific center for research on Armenian Genocide, it has a library, archive of documents, a conference hall and offices. Armenian Genocide Museum and Memorial stands to give hope to all survivors and to their generations. It stands in a solemn silence on a hillside where one feels the loving power of biblical Mount Ararat.
20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցավ մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություններից մեկըՄեծ Եղեռնը Օսմանյան կայսրությունը (Թուրքիա) իրականացրեց ցեղասպանություն հայերի դեմ, որին զոհ գնացին ավելի քան 1.5 մլն անմեղ մարդիկ: Այս հրեշավոր հանցագործության հետևանքով իր պատմական հայրենիքում ավելի քան 3000 տարի ապրող տեղաբնիկ ժողովուրդը տեղահանվեց կամ ոչնչացվեց:Օսմանյան կայսրության ոչ մահմեդական բնակչության բնաջնջման գաղափարը թուրքական կառավարողներըսուլթանները և նրանց փոխարինած երիտթուրքերը ծրագրել էին վաղուց: Այսպես, 1895-1896թթ. սուլթան Աբդուլ Համիդ II կազմակերպեց հայերի կոտորած, որի ժամանակ սպանվեց մոտ 300.000 հայ:Թուրքիայի մասնակցությունը 1914թ. Առաջին համաշխարհային պատերազմին «բացառիկ հնարավորություն» տվեց երիտթուրքերին վերջնականապես «լուծելու» հայկական հարցը: Օսմանյան Թուրքիայի առաջնորդերից մեկըներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշան, բացահայտ ասել է. «Սպանեք բոլոր հայ կանանց, երեխաներին և տղամարդկանց ոչինչ չխնայելով դրա համար»:Հայ բնակչության ջարդը սկսվեց 1914թ. և շարունակվեց մինչև 1918թ. սեպտեմբերը: Ջարդի արդյունքում հայ բնակչությունը ֆիզիկապես ոչնչացվեց կամ տեղահանվեց դեպի այսպես կոչված վերաբնակեցման կենտրոններ, իրականում, Միջագետքի անապատները: Տեղահանված ժողովրդի մեծ մասը զոհվեց բռնագաղթի ճանապարհինքաղցի կամ հիվանդությունների հետևանքով: Իսկ թուրքական բանակի հայ զինծառայողները հետ կանչվեցին, նրանց հավաքեցին հատուկ վայրերում և գնդակահարեցին: Մոտ 1.5 մլն երիտասարդներ և ծեր մարդիկ, երեխաներ և կանայք հրեշավոր կերպով սպանվեցին: Ողջ մնացած մարդկանցից շատերը ընդունեցին մահմեդականություն, իսկ որբ երեխաները թուրքացվեցին: Մեծ Եղեռնը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, որից հետո, ի դժբախտություն ողջ մարդկության, սահմանվեց միջազգային նոր տերմին “genocide” (ցեղասպանություն):Թեև աշխարհի շատ երկրների քաղաքական գործիչներ դատապարտեցին հայերի զանգվածային կոտորածը, Հայոց Ցեղասպանությունը մոռացվեց միջազգային հանրության կողմից և կրկին հիշատակվեց միայն Ադոլֆ Հիտլերի տխրահռչակ ճառում, որը Գերմանիայում լիակատար իշխանության հասնելուց հետո որոշել էր 1939թ. նվաճել Լեհաստանը. «Ես Արևելք եմ ուղարկել միայն իմ «Մեռած գլուխ» ջոկատները, ես հրամայել եմ նրանց առանց գթալու սպանել բոլոր լեհ տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին... Այսօր է’լ ով է խոսում հայերի բնաջնջման մասին»:Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր է համարվում ապրիլի 24-ը: 1915թ. այդ օրը երիտթուրքական կառավարությունը, Թալեաթ, Էնվեր ու Ջեմալ փաշաների ղեկավարությամբ, հրամայեց Ստամբուլում հավաքել ողջ հայ մտավորականությանը և ոչնչացնել նրանց:Ապրիլի 24... Այն միլիոնավոր անմեղ զոհերի հիշատակի օրն է, այն նաև հիշեցնում է, որ Թուրքիան շարունակում է անամոթաբար ժխտել իր անցյալը, մինչդեռ պատմական անարդարությունը պետք է ուղղվիցեղասպանություն կատարած հանցավորները պետք է դատապարտվեն միջազգային պաշտոնական փաստաթղթերով: Ոչ մի հայ երբեք չի մոռանա ապրիլի 24-ը: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին ավելի քան 1 միլիոն մարդ է այցելում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված հուշահամալիր: Այդ օրը երեկոյան ժամը 7-ին Հայաստանի ողջ տարածքում հայտարարվում է լռության րոպե... Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրը կառուցվել է 1965թ. Երևանում Մեծ Եղեռնի 50-ամյակի կապակցությամբ: Հուշահամալիրը բաղկացած է երեք հիմնական կառույցներից առաջին կառույցը 100 մետր երկարությամբ բազալտե պատ է, որի վրա փորագրված են այն քաղաքների և գյուղերի անվանումները, որտեղ թուրքական կառավարության հրամանով հայեր են կոտորվել, երկրորդ կառույցը 45 մետր բարձրությամբ գրանիտե սյուն է, որը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի երկու հատվածին` Հայաստանի և սփյուռքի հայությանը, նրանց վերածնունդը և հավերժության ձգտումը, երրորդ կառույցը թեք պատերով շրջանաձև կառույց է, որի կենտրոնում վառվում է հավերժական կրակը: Հուշահամալիրի մոտ հիմնվել է Հիշատակի եղևնիների պուրակ, որտեղ շատ բարձրաստիճան մարդիկ, երկրի ղեկավարներ եղևնիներ են տնկել հայերի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, օրինակ, Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս II, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը և այլ անձինք:1995թ. հուշահամալիրին կից բացվեց Ցեղասպանության թանգարանը: Թանգարանում ցուցադրվում են հազարավոր փաստաթղթեր և լուսանկարներ, որոնց միջոցով բացահայտվում է Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության ծրագրած և իրականացրած հայերի ցեղասպանության փաստը: Այստեղ նաև նյութեր են ներկայացված բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների և պետական մարմինների մասին, որոնք դատապարտել են ցեղասպանությունը: Քանի որ թանգարանը նաև կարևոր գիտական կենտրոն է, այստեղ կա նաև գրադարան, փաստաթղթերի պահոց, գիտաժողովների դահլիճ, աշխատանքային սենյակներ:
« Previous123Next »